WaterCar Panther je taký celkom vtipne vyzerajúci Jeep, ktorý nemá problém z asfaltu vletieť priamo na vodu a popreháňať tam zopár rýchlych člnov. Že ako rýchlo teda dokáže jazdiť? Na vode 70 km/h a na ceste 130, čo nie je síce ohurujúce, ale plne to stačí. Niet sa čomu čudovať, má totiž iba štvorstupňovú manuálnu prevodovku, ale pod kapotou 3,7-litrový VTEC od Hondy. Hmotnosť je 1340 kilogramov, čo je relatívne dobrá hodnota, no neviem to porovnať vzhľadom k tomu, že je to obojživeľník. Každopádne - na videu sa nepotopil, takže je všetko OK :).

Jeho vzhľad je vlastne nevyhnutný k dobrej funkcii na vode. Zaťahovacie kolesá a široké prahy mu dávajú tvar potrebný pre plavbu a zároveň akýsi nástupný schodík pri kúpaní sa v oceáne. Jadro auta je ale ukryté pod povrchom - laminátová vaňa, ktorá má certifikát Pobrežnej stráže a vďaka nemu je Panther nepotopiteľný. Ak ho neprevrátite, samozrejme... Vaňa ale nejazdí sama o sebe, takže musí byť umiestnená v trubkovom ráme. Ten z fotografií nevyzerá na päť hviezdičiek EuroNCAP, ale v Amerike pustia na cestu i horšie veci. Na fotkách do očí udrie dlhý zdvih pruženia. Keďže sú kolesá úplne zaťahovacie, vzniká z tohto auta akosi druhotne celkom fajn offroad. A vďaka sile spaľovacieho motora si s terénom celkom ľahko poradí. Tajomstvo prechodu z cesty do vody a plynulej, takmer okamžitej zmene pohonu, je v patentovanej prevodovej skrini. O nej sa výrobca na svojich stránkach ale žiaľ príliš nerozpisuje. K celej téme poskytol iba jeden obrázok.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Panther je novší typ, ktorý WaterCar vyrába. Starší, Python, je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najrýchlejší obojživeľník. S pohonom na bázi LS Corvette dokázal na hladine vyvinúť rýchlosť až 96 km/h a na súši akceleroval na stovku za 4,5 sekúnd. Čo poviete, takéto obojživelné auto je asi pre veľa ľudí úplná zbytočnosť. Ale parádna a musí s ňou byť kopec zábavy...