Koncom roka 2021 odhalila Toyota koncept športového elektrického vozidla s názvom Sports EV. Batériový pohon, dve miesta na sedenie, agresívny dizajn, množstvo komponentov z uhlíkových vlákien a označenie Gazoo Racing. Nečudo, že mnohí fanúšikovia značky vnímali koncept ako duchovného nástupcu legendárneho modelu MR2.

Toyota tento konkrétny koncept nechcela komentovať, najnovšie správy z Japonska však tvrdia, že najväčšia automobilka sveta má predsa len záujem prísť s modelom podobným MR2. Miestny magazín Best Car totiž informuje, že Toyota, Suzuki a Daihatsu spoločne pracujú na malom športovom aute. Špekulácie na túto tému počúvame už pár rokov, tentoraz by sa však mali stať realitou. 

Litrový 3-valec a nízka hmotnosť

Konkrétne by malo ísť o cenovo dostupný stroj s motorom v strede a logom Toyoty na kapote. Poháňať by ho mal len litrový preplňovaný trojvalec s výkonom okolo 120 koní a krútiacim momentom 200 Nm. Možno si hovoríte, že dávať trojvalcový motor do športového auta je hriech, no neboli by sme zase až tak skeptickí. Stačí sa pozrieť na GR Yaris či hybridné BMW i8. Okrem toho správa magazínu Best Car tvrdí, že malé športové auto dostane mild-hybridný systém pre drobné zvýšenie výkonu a ešte lepšiu spotrebu. 

Spomínaných 120 koní nie je veľa, malý športiak od Toyoty by však mal vážiť len okolo jednej tony a ísť tak v stopách populárnej Mazdy MX-5, ktorej hmotnosť a výkon sa pohybujú na podobnej úrovni. Pripravovaná novinka by však mala byť väčšia ako Miata, keďže sa skloňuje dĺžka 4200 mm, šírka 1720 mm a výška 1220 mm. 

Ako sme spomínali, Toyota v tomto projekte nie je sama. Suzuki údajne vyvíja agregát, zatiaľ čo predné zavesenie kolies bude upravené zo súčasnej generácie Yarisu. Dizajn podľa dostupných správ vzdialene preberá štýl Daihatsu Copen, hoci render zverejnený magazínom Best Car ukazuje oveľa krajší exteriér. Malo by ísť o výlučne dvojmiestne vozidlo a niesť bude len meno Toyota. Čo sa týka ceny, tá by sa mala pohybovať na úrovni 2,2 až 2,8 milióna yenov, čo je v prepočte 15 370 až 19 570 eur.

Zdroj, render: Best Car