Keď si porovnáte aktuálny Elise s návrhom novinky, vyzerá to doslova tak, akoby nový návrh preskočil minimálne jednu generáciu. Nezainteresovaný človek si je dokonca schopný pomýliť ho s novým Esprite, alebo Elanom. Nová generácia Elise je totálne iná nie len tvarom, ale aj rozmermi a hlavne váhou. Kým aktuálne generácie dokázali vážiť menej než 800 kg, to na čo sa pozeráte bude mať takmer 1,1 tony. Medzi hardkore fanúšikmi značky to spôsobilo doslova pobúrenie. Ale ak chce byť Lotus ziskový, musí robiť autá, ktoré sa predávajú a sú použiteľné každodenne bez zaťatých zubov. A to Elise doposiaľ, žiaľ, nebol. Jeho prísna orientácia na ľahkosť znemožňovala komfort.

Lotus Elise 2015

Lotus Elise 2015

Elise chcel bojovať s kárami ako Boxster, BMW Z4 a Mercedes SLK. Ale to bolo možné len v snoch. Klienti spomenutých áut sa na Elise ani len nepozreli. Dokonca som presvedčení, že väčšina z nich ani nevie, že také auto vôbec existuje. Ale kým Nemci autá predávali, Lotus ich len ponúkal...

Základná koncepcia ostáva rovnaká. Dvojmiestny športiak má výkonný štvorvalec umiestnený nad zadnou nápravou a poháňa len zadné kolesá. V novej generácii to bude však prepĺňaný dvojliter s výkonom cca 200 kW (272 k) pre základnú verziu a 235 kW (320 k) vo verzii R s 330 Nm. Max. otáčky motora by mali byť 7 800 za minútu. Výkonnejší model by mal byť schopný vyraziť na stovku za 4,5 s a max. rýchlosť kdesi do 270 km/h. Nová generácia Elise bude vybavená rovnako ako väčšie typu systémom START/STOP, bude vybavený 6 stupňovým manuálom a ako opcia bude aj dvojspojková DCT prevodovka. Nový Elise by s cenou základného modelu nemal prekročiť 40 000 €.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 10 obrázkov