Koncept Toyota i-TRIL, ktorý Japonci priniesli na autosalón Ženeva 2017, má viacero zaujímavých riešení a technológií. Okrem futuristického vzhľadu a interiéru prišiel so špeciálnymi pneumatikami od Goodyear. Výrobca pneumatík na autosalóne predstavil nový typ plášťov, ktoré dokážu zbierať informácie o vozovke a importovať ich do riadiacich funkcií vozidla. Sci-fi však? :)

Spolu s vývojom automobilov ide ruka v ruke aj vývoj jednotlivých súčastí vozidla, akými sú napríklad pneumatiky. S novinkou pre vozidlá budúcnosti prišiel výrobca Goodyear, ktorý na autosalón v Ženeve doviezol plášte CityCube.

Plášte vďaka snímačom dokážu identifikovať podmienky, ktoré panujú na vozovke. Získané dáta prenesú do vozidla, kde môžu slúžiť ako podpora k prevencii pred nehodami.

Tieto pneumatiky nájdeme na koncepte Toyota i-TRIL. V čom sú výnimočné? Plášte dokážu vďaka snímačom identifikovať podmienky, ktoré panujú na vozovke. Tak získané dáta prenesú do vozidla, kde môžu slúžiť ako podpora k prevencii pred nehodami.

Predná pneumatika Goodyear CityCube

Predné pneumatiky konceptu i-TRIL sa v zákrutách nakláňajú, čo inšpirovalo konštruktérov k vývoju dizajnu podobného motocyklovým plášťom. Pneumatiky sú úzke a bočný profil majú vyšší ako zadné. Zadné sú, naopak, asymetrické s pevnejšou vnútornou časťou pre lepšiu stabilitu v zákrutách.

Zadná pneumatika Goodyear CityCube

Zaujímavý vzhľad zaistí nový holografický dizajn, ktorý mení farebnosť bočnice. Pneumatika má tiež nízku hodnotu valivého odporu a poskytuje vyšší kilometrový nábeh. Bližšie informácie o senzoroch a prenosu ich dát zatiaľ Goodyear neuviedol. Uvidíme tak v budúcnosti, či sa podobný trend osvedčí aj v praxi.

TOYOTA I-TRIL JE VÍZIA MOBILITY ...

Na autosalóne v Ženeve nám automobilky predstavili aj rôzne koncepty, ktoré odkazujú na budúcnosť mobility. Toyoty ...

10. 03. 2017