Mnohí vodiči seba aj posádku v snahe mať v aute okamžite pohodu vystavujú teplotným šokom. Vonkajšie teploty nad 30 °C robia z auta každého auta neznesiteľný objekt na pobyt. Horšie je to v tmavých autách, samozrejme, no ani v bielom vozidle to nie je nikdy ideálne. Najrozumnejšie riešenie je, podľa mnohých, klíma nastavená minimum. Áno, to platí pri použití manuálnej klimatizácie. A doslova len na pár minút!

Takzvaná digitálna klimatizácia môže byť od začiatku nastavená na vami želanú teplotu v interiéri a sama si výkon automaticky prispôsobí potrebe a rozdielu teplôt vnútri a na displeji. 

Ako nastaviť klimatizáciu v aute správne?

V prvom rade rýchlo vychlaďte interiér otvorením všetkých okien. Kým nemusíte byť v aute, nechajte auto pár desiatok sekúnd s otvorenými oknami na mieste a počkajte vonku. Následne po naštartovaní hneď aktivujte klimatizáciu, no okná prvé stovky metrov ešte nezatvárajte. Dotiahnite vetranie do konca, majte pohodu vánku vnútri kým klíma naplno nabehne. A v tomto bode prichádza to najdôležitejšie z hľadiska vášho komfortu a zdravia. S klimatizáciou to nepreháňajte. 

Naše telo nie je pripravené na tepelné šoky. Špeciálne nie dlhodobo. Rozdiely väčšie než +/- 10 °C nebude organizmus dobre zvládať. Problémy nastanú buď po pár hodinách/dňoch, alebo vás dobehnú na starobu. Použiť klimatizáciu pre lepšiu koncentráciu a pohodlie pri cestovaní je fajn. Ale nie spôsobom chladničky - čím viac je vonku, tým menej mám vnútri.

Ako nastaviť klimatizáciu v aute

Optimálne je mať klímu nastavenú o 5 - 7 °C menej ako je vonku

Zabudnite na laboratórnych 21 °C, inak prechladnete! Alebo budete mať dlhodobé zdravotné problémy. Tepelné šoky o viac než 7 - 10 stupňov organizmus nezvláda dobre. Optimálne je nastaviť klímu o 5 °C nižšie, ako je vonku. Vyskúšajte to a zistíte, že vzduch z vetrákov bude stále dosť chladný, no nie ľadový. Ak totiž chcete dostať v aute s automatickou klímou teplotu na laboratórnych 21 °C, vzduch z vetrákov nebude mať ani 19...

Ak sa dokážete držať pravidla max. o 5 - 7 stupňov menej, minimalizujete riziko teplotného šoku a prechladnutia celého tela či niektorých svalov. Je takmer isté, že ste spotení. Autá majú možnosť nastaviť klímu v rozsahu 16 - 28 °C. Nie je pravda, že teploty nad 21 °C sú určené len na zohrievanie interiéru v zime. V lete má zmysel nastaviť si klímu na 25 - 28 °C, pokiaľ teplomer vonku ukazuje viac než 30 - 35 °C. Ocení to nielen váš organizmus, ale aj vaše deti a starší. Tepelný šok hrozí najviac kuriérom, ľuďom v službe, ktorí príliš často vystupujú a nastupujú do auta počas horúceho dňa.