Keď vás akumulátor 1-2x zradí, neznamená to automaticky, že potrebujete kupovať nový. Ak, pravda, ten starý nemá viac než 5 rokov. Nezriedka je problémom spôsob použitia auta. Ak jazdíte prevažne krátke trasy, ktoré z akumulátora vždy vezmú viac energie než sa do nej následne pri jazde dobíjaním vráti, skôr či neskôr očakávajte problém. Často zapnuté vyhrievanie sedadiel, rozmrazovanie okien, klimatizácia sú všetko krásne prvky komfortu, no spôsobia, že auto vyrobenú elektrinu dáva najprv prvkom komfortu a čo zvýši (ak vôbec niečo) ide na dobíjanie alternátorom. Nebudeme vám radiť, aby ste zásadne zmenili svoje trasy a umelo ich predlžovali, ani to, aby ste každý víkend vzali auto vyvenčiť na trasu aspoň 100 km. Je tu jednoduchšie, lacnejšie a komfortnejšie riešenie - preventívne dobíjanie. Kedysi (ak ste nemali garáž) bolo nutné baterku z auta vybrať. Dnes môžete autu baterku dobiť aj v garáži, či na parkovisku u vás v práci. Stačí ak je blízko elektrická zástrčka na 240V. Je iste rozumné 2-4x ročne (teda každý polrok, alebo každý štvrťrok) akumulátor preventívne nabiť. Ak vám pri meraní napätia na svorkách v čase bez akejkoľvek záťaže ukážu menej než 12,3 V, je vhodný čas nabíjať. 

auto nabijacka akumulatorov

Moderné digitálne autonabíjačky sú malé, používajú sa ľahko a sú veľmi bezpečné.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Moderné digitálne samoriadiace nabíjačky prinášajú nevídaný komfort. Prosto ju len napojíte na kontakty baterky a do elektrickej siete a o všetko ostatné sa postará elektronika. Pokojne ju môžete nechať napojenú aj 2 dni, sama nabíjanie ukončí. Bez akýchkoľvek komplikácií, či stresov. Dokonca dávkuje prúd do akumulátora adekvátne jeho vybitiu a vykoná pre vás aj zaťažkávacie skúšky, ktoré preveria aktuálnu kondíciu autobatérie. V sortimente www.motointegrator.sk je niekoľko druhov moderných ohromne ľahko použiteľných nabíjačiek.

Ak už musíte akumulátor kupovať

Iste, ak vaša baterka padla za obeť odberom viackrát tak, že nebola schopná naštartovať a je staršia než 4-5 rokov, je čas kúpiť novú. To vám najlepšie povedia v servise po krátkom a jednoduchom záťažovom teste. Tie moderné "nežhavia" žiadnu odporovú špirálu, ale merajú vnútorné odpory v baterke (sulfatáciu). Dnešné baterky sú v zásade bezúdržbové. Pri každej výmene akumulátora je vhodné premerať aj trvalé odbery auta (skrat, autorádio, alarm). Ak tie totiž permanentne baterku vybíjajú a tá pracuje dlhé mesiace nedobitá, zásadne to zníži jej kapacitu a kondíciu. Takto je baterku možné zabiť oveľa skôr než by sa dostala na svoj klasický koniec životnosti. V prvom rade treba aby ste poznali nominálnu hodnotu Ampérhodín, ktorú vaše auto potrebuje. Ďalšie dôležité faktory sú štartovací prúd a rozmery. Nie všetky akumulátory s vhodnými číselnými parametrami pre vaše auto doň aj zmestíte. Tiež pozor aby okolo batérie bol kryt, ktorý ľudia často dávajú preč, lebo používajú väčšie batérie a tým pádom kryt zavadzia. Kryt slúži nato, aby vysoká teplota motora (väčšina áut má akumulátor pri motore) batériu neprehrievala a tým pádom sa z nej neodparovala voda. Tá potom chýba v elektrolyte a batéria predčasne starne.

Máte vybitú baterku? Sú dve možnosti, kúpiť nový akumulátor, alebo dobiť pôvodný

Vylágrovaný motor to zásadne zhorší

Pokiaľ máte rozladený motor bez správnych tesnení, tlakov, so starými sviečkami, či žhavičmi, tento batériu pri štarte neprimerane vybíja. Nie je vôbec jedno, či štart motora trvá 2 alebo 10 sekúnd! Každý štart autobatériu značne vybíja. 


Nečinnosť baterke neprospieva

Akumulátor je "rád", keď auto pravidelne jazdí a on sa dobíja v predpísaných medziach. Moderné batérie nepotrebujú takmer žiadnu počiatočnú údržbu. Ich životnosť, ktorá je väčšinou v intervale tri až šesť rokov, však môžete znížiť lajdáckym prístupom. Stačí, ak zabudnete vypnúť svetlá a baterku vybijete až do dna. Alebo keď sa vinou regulátora batéria prebije, hrozí jej krátka životnosť. Odborníci preto odporúčajú aspoň raz ročne pred príchodom zimy nechať akumulátor premerať. Aspoň zistia ako na tom je a či nepotrebujete nový. Keď viete, že nebudete autom často jazdiť, dobite akumulátor približne raz za mesiac.

akumulator autobaterka

Pri kúpe autobatérie je nutné poznať nie len dve základné hodnoty - kapacitu v Ah a štartovací prúd - ale aj presné rozmery, aby sa vám do auta vošla.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Ako kúpiť nový akumulátor?

- baterku kupujte v špecializovanom obchode, alebo v sieti autorizovaných servisov,

- skontrolujte označenie výrobcu a dátum životnosti,

- skontrolujte si trvanie záruky batérie.

Tipy pre vás:

- akumulátor nekupujte do zásoby
  (na dlhšie než pár mesiacov, nečinný akumulátor stráca svoje schopnosti),

– nedopustite absolútne vybitie akumulátora,

- celkom vybitá batéria ani po dobití už nikdy neposkytne plný výkon a v zime môže zlyhať,

- ak niektorým autom jazdíte veľmi málo, pravidelne baterku dobíjajte, aspoň 1x za mesiac.