V rámci dobrého zábehu je vhodné po prvej tisícke km absolvovať aj dlhšiu trasu, nie sa celý čas len motať mestom. Otáčkový a tempomatový celibát naďalej platia, no je vhodné zobrať auto na dlhšiu prechádzku. Škola šmyku SuperDRIVE, kde som hlavný inštruktor, má každoročne dve akcie zamerané na "utuženie tímového ducha". V lete chodíme na chatu len chalani, napriek tomu, že medzičasom v tíme máme aj zopár báb. Možno si viete predstaviť, ako to v lese bez signálu, internetu a teplej vody po 3 dni vyzerá... :)
 

Pravidelná zimná akcia je decentnejšia a zároveň rodinná. Prakticky každý rok inde. Objavujeme miesta s wellnesmi, ochutnávkami a možnosťami túr. Ostatné roky to boli Drevenice restort Terchová, Wellness Hotel Patince a Hotel Zerrenpach Osrblie. Google Maps na cestu z Bratislavy do Osrblia ponúkne tri trasy. Najkratšia cez Nitru a má 256 km. Má trvať 2 h a 38 minút. Stredne dlhá cez Trenčín a Prievidzu má 306 km a 3 h 36 minút. Tretia zmysel nedáva, ale cez Žilinu a Turčianske Teplice by to bolo 334 km a 4 h a 6 minút. Pre isté dôvody som musel cez Trenčín.

Diaľničnú známku stačí kúpiť v daný deň, nie nevyhnutne pred jazdou

Gitara doposiaľ diaľničnú známku nepotrebovala. Aj preto, že na úvod dlhodobého testu sme ju dostali na prevozných značkách, ktoré zväčša používajú predajcovia s avízom, že auto čoskoro riadne prihlásia a dostane EČV. S príchodom elektronických diaľničných známok vodičov už nekontroluje polícia SR, ale kamerový systém. Kontrola prebieha raz denne. Z toho vyplýva, že auto sa bez diaľničnej známky môže ocitnúť na spoplatnenej diaľnici o 0:01 hodine a známku stačí kúpiť v ten istý deň o 23:59 h a nebude problém. To je teoretická možnosť, no myslím, že nik by dobrovoľne nemal svoje nervy tak zbytočne trhať.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Stále mi chýba deň, hodina a minúta...

Roky žijem v neustálom časovom deficite. Na cestu za kolegami na utužovanie tímu a oslavu 10. výročia založenia firmy SuperDRIVE som vyrážal s veľkým oneskorením. Tentokrát to, v mojom prípade výnimočne, všetci absolútne chápali a dokonca ani nerátali, že sa na akcii objavím. Koncom novembra som mal niekoľkodňovú dcérku a manželku pustili z nemocnice 2 hodiny po plánovanom odchode. Keďže som netušil, či na teambuilding pôjdem, prípravami na chatu som sa nezaoberal. Ani kúpou diaľničnej známky, aj keď som si uvedomoval, že ju potrebujem. Z článkov na našom webe som vedel, že známku stačí kúpiť v daný deň. A pamätal som si matne aj to, že keď sa pri kúpe podarí chyba, je priestor na opravu. No aký presne je, som netušil.

NDS upozorňuje na dôkladnú kontrolu zadaného EČV. Skontrolovať si ho môžete aj po úhrade na doklade. Ak nakupujete na čerpacej stanici, nesprávne EČV môže v systéme opraviť obsluha do 15 minút. Pri kúpe cez internet môžete o opravu údajov elektronicky požiadať.

Na storno/opravu zle kúpenej známky na čerpačke máte len 15 minút

Keď sa ukázalo, že za kolegami na oslavu predsa len môžem, vyrazil som s ľahko zabehnutou Suzuki Vitara 1,6i na diaľnicu. Keďže mala natočených len 1500 km, dovolil som si motor točiť do 4500 otáčok. Prvýkrát som zastavil až na čerpačkei Dali Trans pri Trenčíne. V daný moment sa mi zdalo ako najjednoduchšie kúpiť elektronickú diaľničnú známku na pumpe, aj keď pre mňa by bolo skôr typické kúpiť ju cez mobilnú aplikáciu alebo na webstránkach eznamka.sk.

Frajersky som si letmo pozrel prevozné značky, nabehnem na pokladňu a sebaisto hovorím: "Dvojtýždňovú diaľničnú na BA MB131." Mám predsa skvelú fotografickú pamäť. Povinnosťou obsluhy je číslo s otázkou zopakovať, aby sa minimalizovala chyba a nedorozumenie. Znaky značky potvrdzujem, platím bezkontaktnou kartou a pokračujem v jazde. Som spokojný, pekne som to stihol a ani na akciu neprídem nevhodne neskoro. No po nejakom čase mi popri dobrej muzike začína makať podvedomie. "Povedal som tu značku správne? Mám dojem, že nie. Niečo mi tu nesedí." Poznáte to, chce sa vám veľmi čúrať, ale zastavenie odkladáte... Odkladal som to asi 10 minút, no potom ma to dostalo. Zastavím, vystúpim, pozriem prevozné značky a je to jasné. Nadiktoval som to zle. Správne to malo byť BA MC131. Vyčúram sa v zime pri ceste, nasadám a odchádzam. Hovorím si, hoďka by na opravu mala byť.

Pokračujem v jazde a prichádzam do Bánoviec. Kočka (fakt bola pekná) mi hovorí, že to už iste nezachránime. Marí sa jej, že je na to len štvrťhodina. Preveruje to kdesi a, žiaľ, má pravdu. Čo už teda? Mojou a každého kupujúceho povinnosťou je skontrolovať si vydaný doklad o kúpe známky a do 15 minút to reklamovať, ak tam je chyba. Sympatickej obsluhe v Bánovciach hovorím: "Čo ak značka, ktorú som nadiktoval, ani neexistuje? Nebude mi platba vrátená?" Jej odpoveď nepotešila: "Určite nie, databázy sa neporovnávajú a nik nerieši, čo tu nadiktujete. Môžete aj úplne nezmyselnú značku. Hlavne, že zaplatíte." Čo mi ostávalo? Po zhruba 45 minútach po prvej som kúpil ďalšiu 14-dňovú známku za 14 € na prevozné značky... :)

Seriál článkov vzniká vďaka Suzuki Slovensko