Vyzerá to tak, že dieselgate stále nie je definitívne zažehnaný. Bild am Sonntag uviedol, že prokurátori pripravujú obvinenia proti nemenovaným manažérom Volkswagenu za podozrenie z podvodu, pričom pripomína, že spoločnosť sa v roku 2016 dušovala, že motory 1,2 l nepoužívajú nelegálne zariadenia na potlačenie emisií. Spoločnosť VW už má za sebou zvolávačku stoviek tisícov automobilov na celom svete, pretože v septembri 2015 priznala, že naftové motory sú vybavené softvérom, ktorý dokáže oklamať prísne emisné testy v USA. Odvtedy automobilka odkúpila a napravila takmer 90 % zasiahnutej produkcie na celom svete a podľa nedávneho vyjadrenia generálneho riaditeľa Herberta Diessa bola väčšina právnych otázok jeho spoločnosti vyriešená.

Vylúčiť z premávky alebo „len“ upraviť, to je otázka

Ako uvádza článok, úrad KBA uvažoval o stiahnutí 30 000 áut v Nemecku, hoci menej bolestivé by bolo jednoducho urobiť na motoroch potrebné úpravy. V celej Európe sa tento problém aktuálne týka celkovo 370 000 kusov. Nemecké ministerstvo dopravy, ktoré je nadriadeným orgánom úradu KBA, uviedlo, že celý prípad pozorne sleduje, ale keďže vyšetrovanie KBA ešte nebolo ukončené, nebude zatiaľ konať. Aj hovorca spoločnosti Volkswagen priznal, že interné kontroly kvality dieselových vozidiel s motormi s objemom 1,2 litra, model EA189, odhalili nezrovnalosti, ktoré sa teraz vyšetrujú, no zároveň uviedol, že Volkswagen informoval úrady a spoločnosť je s nimi v neustálom kontakte.

Napriek tomu, prokurátori už pripravujú obvinenia proti bližšie neoznačeným manažérom VW pre podozrenia z podvodu, hoci prípad je stále len vo fáze vyšetrovania a vypočúvania, sú plánované už tento týždeň.

Zdroj: Reuters, carscoops.com