Prvá recenzia BMW M3 E46 G-Power kompresor

Každé BMW M3 patrí k tomu najlepšiemu co svet áut vyprodukoval. V prípade M3 E46 to platí obzvlášť. Doteraz je to najúspešnejšie a najobľúbenejšie BMW M. Na svete nie je veľa ľudí, ktorým dáva M3 málo dynamiky. Ale nájdu sa aj takí, ktorým sériových 252 kW (343 k) a 365 Nm v aute s váhou 1550 kg nestačí. Niekoľko ich máme aj na Slovensku. Iste viete, že zlepšiť dynamiku auta možno jediným spôsobom. Zlepšiť výkonovú hmotnosť. To znamená, zmeniť pomer kW a kg. Teda bud pridať na výkone, alebo ubrať na hmotnosti. Prípadne poriešiť oboje... :)

Sú takí, ktorí sa vyberú cestou odlahčovania. Je to relatívne lacný spôsob ako auto zmeniť v divé zviera na kolesách. Má to však háčik. Keď sa nespokojíte s odľahčením do 100 kg, čo zväčša znamená povyberať len luxusné prvky výbavy, treba do útrob auta siahnuť hlbšie. A teda aj do peňaženky. Je totiž nutné nakúpiť odľahčené prvky a nahradiť nimi tažké sériové.


Druhý spôsob je nechať auto v pôvodnom stave, so zachovaním všetkého pohodlia a výbavy (prípadne si dopriat ešte čosi navyše) a nahnať paru pod kapotu. Do tretice je tu najúčinnejší spôsob, skombinovať oba spôsoby. Tretia cesta je však financne najnáročnejšia a hlavne po jej dokončení sa z auta stáva špeciál nepoužitelný pre každý deň.

Showcar firmy MM racing je skutočný fešák, a nie len to...

Showcar firmy MM racing je skutočný fešák, a nie len to...

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 8 obrázkov

Pre mnohých, ktorí chcú väčší výkon a lepšiu dynamiku je preto najschodnejšia druhá cesta - zvyšovanie výkonu. Tú si po necelých dvoch rokoch od kúpy zachovalej M3 zvolil aj Marek. Tiež preto, lebo sa tak naskytla vhodná príležitosť luxusným showcarom použiteľným každý deň spečatiť čerstvo nadviazané partnerstvo s firmou G-Power jej oficiálným zastúpením pre SR. Marek Mosný vedie známu firmu MM racing.

Sériová BMW M3 E46 s výkonom 252 kW (343 k) a 365 Nm pri váhe 1550 kg nie je žiadna nuda. S kompresor kitom G-power je to však úplne iná dimenzia. SK I kit dá radovému 3,2 l šesťvalcu 346 kW (470 k) a 460 Nm.

G-Power je medzičasom celosvetový pojem. Bavorskí úpravcovia, BMW pacienti z obce Autenzell založili značku ešte v roku 1983. Každý fanúšik BMW a modifikácií sa týmto menom už bezpečne stretol. G-power patrí medzi firmy, pre ktoré ladenie áut vôbec neznamená zmenu vzhľadu (alebo na poslednom mieste). Riešia hlavne zlepšenie dynamiky, najmä hardvérovým zvýšením výkonu a úpravami na podvozku. G-Power je už tri roky držiteľom svetového rekordu pre najrýchlejšie BMW a zároveň najrýchlejší sedan sveta - BMW M5 Hurricane. V G-power sa špecializujú na prepĺňanie motorov kompresorom. Podľa slova gelader majú v názve G.

Karbónová kapota ubrala pár kg, ale hlavne dala kupé nový šmrnc.

Karbónová kapota ubrala pár kg, ale hlavne dala kupé nový šmrnc.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov