Lietajúce auto je v poslednej dobe pomerne často skloňovaný výraz. A to nielen vďaka slovenskému Aeromobilu, ktorý mieri k sériovej produkcii, ale aj vďaka PAL-V Liberty, prvému sériovo vyrábanému lietajúcemu autu z Holandska. Svoje lietajúce auto však chystajú aj Uber alebo Airbus. Nuž a pozadu nechce zostať ani Toyota. Japonská automobilka sa preto rozhodla finančne podporiť projekt Cartivator.

Toyota sa rozhodla finančne podporiť projekt Cartivator, ktorého najbližším cieľom je postaviť lietajúce auto SkyDrive, pomocou ktorého zapália olympijský oheň na letnej olympiáde v Tokiu v roku 2020.

Ide o projekt 19-tich mladých japonských inžinierov z automobilového a leteckého priemyslu. Ich cieľom je do roku 2050 postaviť lietajúce auto s kolmým štartom, ktoré by malo jednoduché intuitívne ovládanie a riešilo by dopravu budúcnosti. Ich prvým cieľom však je postaviť stroj nazvaný SkyDrive, pomocou ktorého zapália olympijský oheň na letnej olympiáde v Tokiu v roku 2020. Iste ste si všimli, že už im až tak veľa času nezostáva. Určite však nezaháľajú a do konca roka 2018 chcú predstaviť prvý človekom pilotovaný prototyp schopný letu. Toto lietajúce auto má byť veľmi kompaktné s rozmermi 2 900 mm na dĺžku, 1 300 mm na šírku a 1 100 mm na výšku. Cieľom konštruktérov je, aby dokázalo jazdiť rýchlosťou 150 km/h po cestách a lietať rýchlosťou 100 km/h. Pôjde o pomerne nízko lietajúci stroj, ktorého letová výška má byť iba 10 m. Podľa vízie tvorcov nebude potrebovať ani letisko a na vzlet a pristátie by mali postačiť bežné cesty. Nuž, ťažko povedať, či ide o dobrý nápad a kto a ako by takúto dopravu reguloval. Každopádne, Toyote, ktorá s lietajúcim autom koketovala už skôr, sa nápad zapáčil. V nasledujúcich troch rokoch ho preto podporí sumou 42,5 milióna jenov, čo je asi 345 000 €. Otvárací ceremoniál olympijských hier v Tokiu bude podľa všetkého tak futuristický, ako by sme na krajinu vychádzajúceho slnka čakali.

Zdroj: carscoops

TOYOTA SI DALA PATENTOVAŤ TRUP A KRÍDLA PRE LIETAJÚCE AUTO

TOYOTA SI DALA PATENTOVAŤ TRUP A KRÍDLA ...

Lietajúce auto je snom mnohých fanúšikov sci-fi, no aj serióznych konštruktérov. Už v polovici 20-tych rokov 20-teho ...

29. 06. 2016
TAKTO VYZERÁ NOVÝ SLOVENSKÝ AEROMOBIL 4.0

TAKTO VYZERÁ NOVÝ SLOVENSKÝ AEROMOBIL 4.0

Sci-fi filmy v minulom storočí nám sľubovali lietajúce autá. Dobre vieme, že autá ešte nezačali lietať. No čoskoro to ...

20. 04. 2017
HOLANĎANIA POSTAVILI PRVÉ SÉRIOVÉ LIETAJÚCE AUTO SCHVÁLENÉ PRE PREMÁVKU

HOLANĎANIA POSTAVILI PRVÉ SÉRIOVÉ ...

Lietajúce auto láka ľudí už viac ako 100 rokov. Za ten čas sme mohli vidieť mnoho viac či menej úspešných pokusov a ...

15. 02. 2017
AIRBUS CHCE POSTAVIŤ AUTONÓMNE LIETAJÚCE AUTO!

AIRBUS CHCE POSTAVIŤ AUTONÓMNE LIETAJÚCE ...

Jednou z prelomových technológií, ktoré nás v blízkej budúcnosti čakajú, budú určite autonómne autá. Mnohé ...

22. 01. 2017