Volvo pokračuje v plánovanej obnove svojho portfólia. Ďalším na rade bude nástupca súčasného typu S80. Po novom dostane označenie S90 a vyrazí do boja s BMW 5, Mercedesom-Benz E, Audi A6, či nedávno predstaveným Jaguarom XF. Mohlo by sa zdať, že Volvo hrá, najmä v porovnaní s nemeckou konkurenciou, takpovediac druhé husle. Tentoraz si však predstavitelia automobilky veria, v čom ich podporuje najmä ohromný úspech druhej generácie Volva XC90. Počet objednávok naň totiž presiahol všetky očakávania a tak je už na ceste dokonca aj verzia XC90 Polestar.  

"Z XC90 sme sa naučili dôležitú lekciu. Neuveriteľná reakcia ľudí na auto, so 6 000 objednávkami pred tým ako si doň záujemcovia mohli vôbec sadnúť, nám ukázala, že ideme správnou cestou.", Lex Kerssemakers, viceprezident Volvo cars pre produktovú stratégiu.

Volvo S90 ponesie dizajnové črty konceptu Universe.

Na úspech XC90, chce automobilka nadviazať sedanom s originálnym dizajnom. S90 by pritom mala prebrať viacero tvarových prvkov zo štúdie z roku 2011 Volvo Concept Universe. Volvo sa však vydá svojou cestou a rozhodne nechce napodobňovať lídrov kategórie. Potvrdzujú to aj slová Lexa Kerssemakersa, viceprezidenta pre produktovú stratégiu. Na margo chystanej novinky totiž povedal: "Z XC90 sme sa naučili dôležitú lekciu. Neuveriteľná reakcia ľudí na auto, so 6 000 objednávkami pred tým ako si doň záujemcovia mohli vôbec sadnúť, nám ukázala, že ideme správnou cestou. Samozrejme vidíme dizajn ako kľúčovú ingredienciu, ale dôležité je aj spracovanie interiéru, technológie v aute, či možnosť elektrifikovať pohon." Šéf Volvo UK, Nick Connor, toto vyjadrenie doplnil slovami: "Volvo má sebavedomie na to, aby išlo svojou vlastnou cestou. Nemáme záujem kopírovať nemecké značky. Máme vlastné hodnoty premietnuté do dizajnu exteriéru, interiéru, bezpečnosti, komfortu a pohonného ústrojenstva. S90 jasne demonštruje premenu, ktorou prechádzame. Je to auto, z ktorého nebudete vedieť odtrhnúť oči. Dizajn a rozmery spôsobujú, že vyzerá viac prémiovo ako S80. Interiér je evolúciou XC90, ale posunutý vyššie a je v ňom skutočný rozdiel."

Novinka bude, vďaka dizajnu a rozmerom, pôsobiť prémiovejšie ako súčasné volvo S80.

Volvo S90 bude stáť na platforme SPA, ktorú automobilka po prvýkrát použila v type XC90. Sedan vyššej strednej triedy, podľa všetkého, príde aj s rovnakou paletou motorov ako SUV XC90. Môžeme teda očakávať dve zážihové a dve vznetové verzie. Všetky s 2,0 litrovými prepĺňanými štvorvalcami. Na vrchol ponuky sa zrejme rovnako ako v XC90 postaví hybrid. Volvo predstaví S90 a jeho kombi verziu V90 už tento rok. Do predaja by potom novinka mala prísť v roku 2016.

Na vrchole ponuky môžeme očakávať hybrid.

Zdroj: autocar