Mobilné technológie v dnešnom svete napredujú tak rýchlo, že to, čo sa nám ešte pred pár rokmi zdalo ako sci-fi sa dnes stáva realitou. Jednou z týchto vecí je aj komunikácia s autom pomocou hodiniek. Už dnes totiž viaceré automobilky ponúkajú aplikácie do mobilných telefónov, ktoré vám umožnia ovládať niektoré funkcie auta. S príchodom hodiniek ako Apple Watch bolo jasné, že podobné aplikácie uvidíme aj pre tieto zariadenia a už dnes sú realitou.

 

Tvorcovia aplikácií totiž nelenia a tak si už teraz môžete do vašich hodiniek stiahnuť aplikáciu, pomocou ktorej si skontrolujete na koľko percent je nabité vaše BMW i3, či i8, alebo napríklad nastavíte klimatizáciu. Aplikácia vám tiež umožní zamknúť a odomknúť vaše auto, prípadne ho nájsť, ak by ste náhodou svoju i8 zaparkovali na parkovisku plnom ďalších i8. Môžeme však očakávať, že postupne budeme môcť cez hodinky ovládať aj iné funkcie. Veď Audi už v roku 2013 ukázalo systém autonómneho parkovania, pri ktorom mohol vodič vystúpiť a auto si samo našlo parkovacie miesto a zaparkovalo. Neskôr si ho mohol privolať pomocou mobilu, bez toho, že by tušil, kde auto celú dobu stálo. Mercedes dokonca predpovedá, že v mestách budúcnosti to bude úplne bežná prax. Je teda pravdepodobné, že si budeme svoje autá privolávať pomocou hodiniek, podobne ako Michael Knight privolával KITTa v seriály z 80-tych rokov.

Pomocou aplikácie v hodinkách si, v budúcnosti, budeme môcť odomknúť auto, nastaviť kúrenie, či klimatizáciu, alebo skontrolovať na koľko je nabité. Je dokonca pravdepodobné, že si budeme svoje autá privolávať pomocou hodiniek, podobne ako Michael Knight privolával KITTa v seriály z 80-tych rokov.

BMW túto aplikáciu ohlásilo ešte v septembri minulého roka, no určite nebude jediné. Veď napríklad taká Tesla sa, so svojim informačným systémom a permanentným pripojením na internet, pre podobné technológie vyslovene pýta. Firma Eleks Labs sa podobnou aplikáciou začala zaoberať už začiatkom tohto roka. Fungovala však iba ako "mostík" k aplikácii vo vašom iPhone (video nad textom). Znamenalo by to, že pre jej používanie by ste museli mať pri sebe aj aktívny iPhone. Bolo to najmä kvôli obmedzenému vývojovému softvéru, ktorý bol pre Apple Watch v tej dobe k dipozícii. Firma chcela pri vývoji svojej aplikácie dokocna spolupracovať priamo s Teslou. Vyzerá to však, že ich niekto predbehol. Na videu pod textom totiž svoju aplikáciu predstavuje programátor a vývojár aplikácii Allen Wong z firmy Rego Apps. Naprogramoval ju počas štyroch dní vo svojom voľno čase, v podstate najmä pre seba, keďže je okrem iného aj majiteľom Tesly Model S. Auto pomocou jeho aplikácie možno ovládať skutočne na diaľku cez internet. Ako sám tvorca vraví, prvou funkciou, ktorú po dokončení aplikácie vyskúšal bolo zatrúbenie klaksónom a malo to prozaický dôvod. Jeho Tesla totiž stála v garáži a on bol v izbe pár poschodí nad ňou. Preto to bol jediný spôsob ako najrýchlejšie zistiť, či aplikácia funguje. Okrem trúbenia však pomocou nej dokáže aj odomknúť auto, ovládať strešné okno, či klimatizáciu a kontrolovať stav nabitia batérie. Čo je však najdôležitejšie, dokáže pomocou svojej aplikácie aj "naštartovať" auto a používať ho aj bez kľúča. Autor síce neočakáva, že na aplikácii zarobí, no hneď ako bude schválená Applom, bude k dispozícii cez Apple store. Určite aj vám napadla otázka bezpečnosti. Vyzerá to, že práve bezpečnosť a útoky hackerov na autá by mohli byť témou blízkej budúcnosti. Presvedčilo sa o tom už napríklad aj BMW, keď nedávno nemecký ADAC hackol ich Connected Drive.

Zdroj: autoblog, BMWblog