24.08.2014

Kamera do auta: Test DOD LS460W

Na Slovensko dorazila nová kamera do auta s GPS značky DOD s označením LS460W. Výrobca tvrdí, že novinka ponúka veľmi kvalitné zábery najmä v noci a za sťažených svetelných podmienok. Nové zariadenie sme teda vyskúšali a vyžmýkali z neho maximum. Ako obstála čierna skrinka v teste?

Kamera spolu s príslušenstvom.

Hneď na úvod začnime trochu netradične tým, čo bude pre väčšinu zákazníkov znamenať prvý kontakt so zariadením. Solídne balenie je zladené do tímových zelených farieb. Cez priehľadnú časť vidieť priamo kameru, pod ňou je ukryté príslušenstvo. Škatuľa obsahuje autonabíjačku, slovenský manuál, CD so softvérom prehrávača a dva držiaky.

 

Kamera bola navrhnutá a vyvinutá v Taiwane, na prvý pohľad a dotyk je kvalitná. Plasty do seba už tradične bez problémov zapadajú. Nekoná sa žiadne vŕzganie ani nič podobné. Testovali sme už niekoľko zariadení tohto výrobcu (TG300 a RX7W) a na kvalitné vypracovanie sme si už zvykli.

Ovládacie prvky reagujú ľahko a spoľahlivo napríklad aj počas jazdy. Vtedy ich však stláčať nepotrebujete.

Hlavnou devízou testovanej kamery do auta je schopnosť vytvárania kvalitných záberov v noci.

Rozmery kamery sú 112,5 (D) x 59,5 (Š) x 37,4 (V) mm. V prípade potreby je teda možné vložiť ju do vrecka. Umožňuje to aj nízka hmotnosť 100 gramov. Zariadenie je vybavené batériou s kapacitou 240 mAh, ktorá bohato postačuje na niekoľko minút záznamu bez napájania cez autozapaľovač. V prípade potreby dlhšieho záznamu slovenský distribútor ponúka možnosť zakúpiť aj externú prenosnú batériu.

 

Čierna skrinka dokáže zaznamenávať obraz v rozlíšení 1920x1080 pixelov pri 30 snímkach za sekundu, teda fullHD s mierne vyššou frekvenciou obrázkov ako je klasický štandard PAL. To môže pomôcť spätne vytvárať kvalitnejšie spomalené zábery. Zariadenie priebežne upravuje svetelnú citlivosť ISO až do hodnoty 3200. Nepriaznivé svetelné podmienky pomáha zvládať aj nový snímač od Sony.

 

Kamera do auta sa automaticky zapne po naštartovaní auta. Vďaka GPS loggeru dokáže zaznamenávať vašu polohu a rýchlosť. Displej kamery sa po určitom čase zmení na ukazovateľ rýchlosti a kompas. Kamera vás rovnako dokáže upozorniť na prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti. Všetky tieto prvky sú mimoriadne praktické a fungujú bez problémov.

Kamera disponuje aj funkciou detekcie pohybu, ktorá aktivuje nahrávanie v prípade, že pred zariadením nastane pohyb. Tento prvok využite najmä na parkoviskách spolu s funkciou Time-Lapse. G- senzor dokáže navyše ochrániť vaše súbory v prípade veľkého preťaženia, ktoré môže spôsobiť napríklad kolízia.

 

V priloženom videu sa sami môžete presvedčiť, že nočné zábery z kamery sú nadpriemerné. Na snímkach nie je problém rozoznávať značky, autá a ďalšie detaily. Zariadenie teda spĺňa očakávania sľúbené výrobcom. Bude to znieť možno zvláštne, no počas niekoľkodňového používania som naozaj neprišiel na nič, čo by mi na kamere vadilo, alebo ma rozptyľovalo. Presnejšie, samotná kamera je naozaj mimoriadne vydarená. Ako väčšina týchto zariadení, aj táto kamera spolu s držiakom do určitej miery zavadzia vo výhľade. Rovnako hrozí aj nebezpečenstvo krádeže. A to tiež dokáže byť nepríjemné. Irónou môže byť práve fakt, že kamera, ktorá má vaše auto chrániť aj v čase parkovania pomocou pohybového senzora sa stane terčom kradnutia. Z držiaka ju však môžete pomerne ľahko zložiť bez toho, aby ste ho museli fyzicky odstrániť z okna.

S cenou 279eur vrátane DPH je DOD LS460W dobrou voľbou. Určite si vás získa jednoduchosťou ovládania, konštrukciou samotného tela a nespornou kvalitou záznamu.

 

Partner tohto testu a kameru do auta zapožičala spoločnosť MediaLeaders s.r.o. – oficiálny distribútor značky DOD pre SR a ČR – www.dod-tec.sk

 

Prečítajte si aj: Právna úprava používania autokamier predstavuje poriadny chaosSÚŤAŽ: Súťaž o AKU vŕtačku Starline za 65 €

AKU vŕtačka Starline za 65 € Chcem súťažiť


DISKUSIA K ČLÁNKU - VYJADRITE AJ VY SVOJ NÁZOR

Prihláste sa, ak máte konto na TopSpeed.sk.

24.08.14 19:46 | harweyko

31

88

kedy sa vyrobcovia naucia ze s tymito mega drziakmi je to len velka obluda na celnom skle? aj ked je kamera akakolvek dobra, radsej si vezmem nieco slabsie ale nech sa to da nalepit na okno za spatak a nech to nezavadzia...
Jazdím na: Ford Fiesta

odpovedať

2 | 0

25.08.14 11:18 | M. Bruchánik
V balení sa nachádza aj malý vysokoadhezívny 3M držiak, takže máte na výber či použiť klasickú prísavku na sklo resp. tento držiak..

odpovedať

0 | 0

25.08.14 21:48 | kymkač
V dnešnej dobe by vôbec nebol problém v rovnakej kvalite a aj výrobnej cene na okno len samotný snímač s optikou a externý recordér dakam do odkladacej skrinky pred spolujazdcom....neláka to zlodeja lebo to je nenápadné,a aj dĺžka nahrávania bez napájania by mohla byť dlhšia nakoľko zariadnie by nebolo limitované veľkosťou tak moc ako keď je to jeden celok nalepený na prednom skle...

odpovedať

0 | 0

29.08.14 17:10 | jkl3
Staršiu veziu (LS430W) používam v aute už tri mesiace. V staršom aute mám Blackvue DR500GW-HD ktorá je síce menšia (nemá display) ale kvalitou obrazu dosť je oproti DODku mizerná. Kameru mám zatiaľ uchytenú v aute pomocou prísavky ktorá je prisatá na tej bodkovanej časti skla. Na internete spomínané otrasy kamery vďaka spôsobu uchytenia som nezaznamenal a to nejazdím pomaly :) .
Čo ale musím skritizovať je software dodávaný ku kamere. Možno som rozmaznaný prehliadačom k blackvue ale ten k DODke nestojí za nič. Na internete som našiel free prehliadač ktorý považujem za TOP - volá sa Registrator Viewer a rozhodne stojí za vyskúšanie.

Toľko moje praktické skúsenosti.

BTW: Kvalitnú kameru ktorá by mala oddelený snímač od ostatku by som uvítal aj ja, ale pokial mi je známe tak žiaden výrobca na túto požiadavku trhu nezareagoval.

odpovedať

0 | 0

27.09.15 21:40 | P308
Má kamera menu v Slovenčine, alebo len návod je v SLK.

odpovedať

0 | 0


Automechanika 2016 Frankfurt

Najnovšie komentáre