Hudba budúcnosti? Už ani nie. Ak by niekto donedávna povedal, že autá budeme nabíjať bezdrôtovo, znelo by to úsmevne. Dnes je to reálne. Mníchovská značka demonštruje na BMW 530e iPerformance bezdrôtové nabíjanie lítium-iónových akumulátorov. Plug-In hybrid dokáže dobiť za 3,5 hodiny, teda až o 1,5 h kratšie ako z domácej zásuvky. Bezdrôtové nabíjanie auta postupne rozšíria aj do ostatných elektrických "bavorákov".

Nabíjanie na princípe magnetickej indukcie

Systém BMW Wireless Charging sa skladá zo „základne“ s integrovanou primárnou cievkou. Dosku môžete nainštalovať v garáži, alebo dokonca aj vonku pri zabezpečení vhodných podmienok. Sekundárna cievka je usadená v podvozku BMW. Spolu generujú striedavé magnetické pole s výkonom 3,2 kW. Proces nabíjania funguje na báze magnetickej indukcie. Riešenie je za príplatok, nabíjací modul má v prepočte stáť okolo 850-900 eur. Je nutné podotknúť, že plug-in hybrid 530e iPerformance má malú kapacitu batérií. 9,2 kWh je skromná hodnota oproti plným elektromobilom. Napriek tomu, 3,5-hodinové nabitie je úctyhodný čas. Viac ako tisíc slov napovie priložené video s popisom funkcie bezdrôtového nabíjania.

Solídne dynamické parametre 

Úctyhodné sú aj dynamické parametre modelu. Nie nadarmo nosí v mene „iPerformance“. Motor eDrive poskytuje 70 kW (95 k) a krútiaci moment 250 Nm. Spolu s benzínovým štvorvalcom so 135 kW (184 k) poskytuje systémový výkon 185 kW (252 k) a krútiak 420 Nm. Stačí, čo poviete? Zrýchlenie z 0-100 za 6,2 s a maximálka 235 km/h taktiež neurazia. Čisto v elektrickom režime dokáže prejsť 50 km pri maximálnej rýchlosti 140 km/h. 

Indukčná nabíjacia podložka je odolná aj voči prejdeniu kolesom druhého auta v rodine s manželkou za volantom. Pri nájazde nad nabíjačku pomáha iDrive s presným navádzaním a inštrukciami na displeji v kokpite. BMW 530e iPerformance je prvou lastovičkou, bezdrôtovo nabíjať budú postupne aj modely 330e, 740e, i8 a i8 Spyder po uvedení na trh.

Zdroj: bmwblog, carscoops

BMW A ALEXA OD AMAZONU SPOLU OD BUDÚCEHO ROKA

BMW A ALEXA OD AMAZONU SPOLU OD BUDÚCEHO ...

Aplikácia Alexa od Amazonu nie je u nás veľmi rozšírená. Skôr ju poznajú zákazníci v USA. Takzvaný osobný asistent ...

03. 10. 2017
NOVÉ BMW M5 JE TU A STOJÍ ZA TO! MÁ ŠPECI XDRIVE, 600 K A STOVKU DÁ ZA 3,4 S!

NOVÉ BMW M5 JE TU A STOJÍ ZA TO! MÁ ...

Dočkali sme sa! Je tu nový supersedan M5. Má pohon všetkých štyroch kolies M xDrive. Využíva medzinápravovú rozvodovku ...

22. 08. 2017
ŠPECIALISTI Z GKN PREDSTAVILI KOMPAKTNÝ ELEKTRICKÝ POHON

ŠPECIALISTI Z GKN PREDSTAVILI KOMPAKTNÝ ...

Univerzálny kľúč pre mobilitu budúcnosti nie je ani elektrický pohon. Má pár zádrheľov aj v oblasti efektivity. ...

19. 09. 2017
ELEKTROMOBILY LACNEJŠIE NEŽ BENZIŇÁKY UŽ O 10 ROKOV?

ELEKTROMOBILY LACNEJŠIE NEŽ BENZIŇÁKY ...

Elektromobily lacnejšie než spaľovacie autá? Momentálne sa to môže zdať ako sci-fi, ale v budúcnosti to môže byť ...

29. 05. 2017