Ak bude po novom vodič opakovane ignorovať upozornenia na to, aby držal ruky na volante, systém sa nielen vypne, ale aj zablokuje!

Nuž, Tesla je známa tým, že softvér svojich áut neustále aktualizuje online a tak majitelia nemusia nikam chodiť a vôbec sa nemusia nijak pričiniť o to, aby mali najnovšiu verziu. Preto už teraz autopilot prešiel zmenou. Ak vodič nereaguje na upozornenie, aby chytil volant do 15 sekúnd, systém sa vypne. Na rozdiel od ostatných automobiliek to však urobí veľmi jemne a pozvoľne, čo rozhodne prispieva k bezpečnosti. Auto vás jednoducho nepošle iba tak znenazdania do priekopy. Najskôr vypne hudbu, začne spomaľovať a pokračuje vo vizuálnych a zvukových upozorneniach, aby vodič chytil volant.

Budú nové opatrenia účinné?

Vyšetrovanie niekoľkých nehôd však ukázalo, že to nestačí, pretože viaceré nehody sa stali krátko po tom, ako vodič po upozornení na chvíľu chytil volant a znova ho pustil. Aj preto bude mať aktualizácia softvéru v8.0 ďalší bezpečnostný prvok. Ak bude po novom vodič opakovane ignorovať upozornenia na to, aby držal ruky na volante, systém sa nielen vypne, ale aj zablokuje. Vodič už nebude schopný ho okamžite znova aktivovať. Aby mohol znova používať systém autopilot, bude musieť zastaviť a dať auto do parkovacieho režimu. Vyzerá to, že blokovanie sa bude týkať iba asistenta udržania v jazdnom pruhu, teda pomyselného automatického riadenia. Je však otázne, nakoľko bude toto opatrenie účinné. Ľudská hlúposť je totiž nekonečná a už teraz sa nájdu ľudia, ktorí nutnosť držať volant pri podobných systémoch obchádzajú rôznymi trikmi.

Zdroj: electrek