BMW, ako aj iní výrobcovia, muselo pristúpiť na normu Euro 6d-TEMP a merania spotreby WLTP, ktorá reálnejšie zobrazuje spotrebu paliva. Preto ukončili výrobu niektorých modelov, iné dostali sériovo automatickú prevodovku, ktorá znižuje spotrebu paliva a teda aj emisie. Onedlho prídu aj ďalšie obmedzenia.

Ďalšie obmedzenie pre normu Euro 6d-TEMP, dočasné pozastavenie výroby niektorých modelov od BMW s xDrive.

Aj X2 príde o verzie s pohonom všetkých kolies, dočasne.

BMW by malo, podľa interných informácií, dočasne ukončiť výrobu pohonu oboch náprav xDrive modelov pre malé SUV typy X1, X2 a rad 7. Čo to znamená? X1 a X2 ostanú v ponuke len ako predokolky, BMW radu 7 zas len ako zadokolka. Čo však s modelmi 740d xDrive, 750d xDrive a M760Li, ktoré sú dostupné len s pohonom všetkých kolies? BMW môže tieto verzie dočasne prestať vyrábať, rovnako to bude aj s niektorými motormi pre X1 a X2.

Od kedy má obmedzenie platiť? Z interných zdrojov viem, že od mája 2018. Keďže aktuálne je dostupný cenník pre BMW 7 od marca, za pár týždňov tak môžeme očakávať nový. Aká to však bude dlhá výluka, to sa mi nepodarilo zistiť. Očividne tak splniť emisnú normu Euro 6d-TEMP nie je také jednoduché a potrápi sa s tým viacero výrobcov.

Zdroj foto: BMW

Ak plánujete kúpu xDrive v X1, X2 alebo 7, skúste to do mája, potom to možno pár mesiacov nepôjde.