Okolo záhadného úteku Carlosa Ghosna z Japonska vyvstáva stále viac otázok. Jednému z najvplyvnejších mužov súčasného automobilového priemyslu sa totiž podarilo utiecť z prísne strážených priestorov monitorovaných 24 hodín denne. Ako je to možné? A kto mu pomáhal?

Koncert tajných agentov?

Celý útek Ghosna je skutočne ako zo špionážneho filmu. Carlos totiž zmizol krátko predtým, ako mal byť postavený pred japonský súd. V priestoroch, kde sa zdržiaval, bol neustále monitorovaný, pričom japonské úrady sledovali jeho internet, ľudí, s ktorými sa stretával a nedovolili jeho styk s médiami. V byte, v ktorom pobýval, však bol za záhadných okolností zorganizovaný privátny koncert. Práve po ňom však ostal byt prázdny. V médiách sa okamžite objavili informácie, že hudobníkmi boli v skutočnosti tajní agenti, ktorí Ghosna prepašovali v debni určenej pre nástroje. Túto až absurdnú historku však rázne popiera aj Ghosnova žena, Carol Ghosnová.

Japonsko na nohách

Podľa The Financial Times mal však na prepustení Ghosna záujem najmä Libanon a už pred rokom vyvíjal značné aktivity, aby Japonsko tohto manažéra prepustilo. Nie je preto prekvapením, že Ghosn nakoniec zakotvil v Libanone. Na svoj francúzsky pas sa sem dostal cez Turecko. Podľa tureckých médií už v Turecku zatkli prvých sedem podozrivých z napomáhania k úteku. Medializovaný a ostro sledovaný útek postavil japonské štátne orgány do pozoru. Japonská ministerka spravodlivosti podľa agentúry Reuters okamžite nariadila sprísnenie hraničných kontrol a vyhlásila, že Ghosnov útek je neospravedlniteľný. Potvrdila, že nájdu všetkých, ktorí v ňom mali prsty, a postavia ich pred nekompromisný súd.

Ako ku Ghosnovmu úteku došlo, je teraz prakticky jedno. Je v Libanone a ten ho Japonsku s veľkou pravdepodobnosťou nevydá. V Libanone je totiž Corlos Ghosn doslova celebritou. Libanonský minister spravodlivosti Albert Serhan pre agentúru AP potvrdil, že Japonci vydali prostredníctvom Interpolu na Ghosna medzinárodný zatykač. Libanon to však príliš nevzrušuje, Ghosn na jeho územie údajne vkročil legálne a štátne úrady nemajú dôvod svojho občana nijakým spôsobom obmedzovať. Navyše, ako legálne na územie Libanonu vkročil, rovnako legálne ho môže kedykoľvek znova opustiť. Niekoľko francúzskych médií sa zároveň vyjadrilo, že Carlos môže preletieť aj do Francúzska, ktoré ho s veľkou pravdepodobnosťou Japonsku taktiež nevydá.

Kto z koho?

Ako sa ukazuje, kauza okolo zatknutia Carlosa Ghosna má väčšie politické pozadie, než sa pôvodne zdalo. Z relatívne nevinného zatknutia kvôli daňovým únikom sa vykľula medzinárodná akcia. Japonsko obviňuje Libanon, že celý únos zinscenovala jeho tajná polícia. Ten to pochopiteľne popiera a Japoncov obviňuje z neoprávneného zatknutia ich občana. Francúzsko zatiaľ mlčí a nijako nekomentuje ani fakt, že sa Ghosn dostal na územie Turecka a Libanonu pomocou francúzskeho pasu neznámeho pôvodu. Všetky pasy totiž zadržiavajú Ghosnovi právnici. Francúzi upozornili len na fakt, že Ghosn volil útekovú cestu ponad Rusko a Turecko, kde mal Ghosn v minulosti svoje aktivity (výroba vozidiel koncernu Renault-Nissan) a na území oboch štátov má vplyvné kontakty. A aby toho nebolo málo, Ghosn sa vyhrážal, že pozadie celej akcie konečne nahlas prezradí médiám a rozpúta boj za nápravu a odhalenie skutočnej pravdy.