Slovenská kvóta Cupra Formentor VZ5 vypredaná za 24h?!

Keď nám prišla informácia o tom, že zverejnili ceny top verzie VZ5 veľmi úspešného typu Cupra Formentorveľmi nás zaujala veta - kvótu na rok 2022 dovozca odhaduje vypredať za 24 h. Samozrejme, automaticky začali padať vtípky typu - importér robí click-bite nadpis. Je tam toho, majú k dispozícii 1, možno 2 kusy a už možno aj vedia, kto ich dostane, keď oň dlhodobo prejavoval seriózny záujem. Už v mojej nedávnej recenzii na Cupra Formentor VZ5 zaznela informácia, že celkovo ich neplánujú postaviť viac než 7 000. Bolo jasné, že každá krajina ich dostane obmedzený počet. Keďže Slovensko nepatrí ku krajinám, ktoré by športové autá hltali, bolo jasné, že nám z celkového počtu týchto už teraz legiend na kolesách len odprske. V rovnakom videu, ktoré nájdete nižšie, som odhadoval, že cena tejto špeci edície s 5-valcovým turbo motorom z Audi RS3/TT-RS sa môže približovať 70 tisícom eur.

Pomýlil som sa cca o 10%. Cena Cupra Formentor VZ5 pre Slovensko je od 63 560 €. Samozrejme, aj tu sa dá ešte konfigurovať a priplácať. Tá cena je vlastne dobrá správa. Druhá dobrá správa je, že na Slovensko Španieli pošlú 10 týchto dravcov v tele ozaj všestranného crossoveru. A predať 10 takýchto áut za deň je ozaj perlička. Keď som sa spojil so zástupcami značky Cupra pre SR o pár hodín po prijatí emailu o podrobnejšie info, potvrdili mi, že 7 z 10 kusov už je "predaných", teda rezervovaných. To platilo už asi 5 hodín po zverejnení oficiálnych cien. Je teda veľmi pravdepodobné, že Slovensko skutočne doslova zhltlo celú budúcoročnú kvótu modelu VZ5 v priebehu niekoľkých hodín.

Pripomeňme si pre istotu, o akú mašinu ide (ak by ste nemali čas či chuť) pozrieť si akciou nabité video prvej jazdy s týmto autom. Legendárny 2,5 litrový 5-valec Audi produkuje 287 kW (390 k). Šprint na 100 km/h z miesta zládne za sucha za 4,2 s. O poriadne brzdenie sa starajú veľké brzdy značky Akebono s priemerom 375 mm, čo je trochu prekvapivé, keďže 310 koňovú verziu VZ krotia brzdy azda najznámejšej značky na svete - Brembo. Nič to však nemení na tom, že Cupra Formentor VZ5 je riadne zviera, akému len tak páru v pestrej ríši áut nenájdete. Veď si len pozrite prvú recenziu nižšie: