Za každé auto, ktoré emisné limity prekročí hrozí automobilke pokuta až do výšky 30 000 €. Výrobcom sa nový postup, samozrejme, nepáči.

Novinkou má byť hrozba námatkových kontrol áut už v premávke. Zatiaľ sa pre meranie emisií používa len laboratórna skúška, no pre zásadne rozdielne hodnoty v labákoch a v reálnej premávke EK chce, aby sa emisie merali len v premávke. To je však ťažko realizovateľné, až nemožné, pretože do hry vstupuje priveľa premenných, ktoré nemožno ovplyvniť a nejde len o počasie, teplotu, vlhkosť, či tlak vzduchu, ale aj rôzna adhézia povrchu, profil cesty, jazdné odpory pre vietor a podobne...

EK chce mať od roku 2020 právomoc kontrolovať úrady jednotlivých krajín, ktoré sú za sledovanie a dodržiavanie emisných limitov v tej ktorej členskej krajine zodpovedné. Naftové motory sú tak stále pod väčším tlakom. Od februára 2018 majú niektoré staršie dízlové autá zákaz vstupu do centier vybraných veľkých nemeckých miest. Súd v Štuttgarte skonštatoval, že zákaz jazdy starým naftovým autám je jedným z najefektívnejších opatrení na prečistenie vzduchu. 

Prísne opatrenia EK prinesú aj prísne pokuty. Za každé auto, ktoré limity prekročí hrozí pokuta až do výšky 30 000 €. Automobilkám sa nový postup, samozrejme, nepáči. Až do vypuknutia Dieselgate boli totiž naftové autá v EÚ nezdravo preferované. Do roku 2015 firmy do vývoja a výroby vznetových motorov pre nové storočie investovali stovky miliónov eur a teraz sa situácia celkom otočila. K tomu všetkému prezident USA Donald Trump hrozí pokračovaním v obchodnej vojne zavedením extra cla na autá nevyrobené v USA. Pritom práve USA je druhým najväčším trhom pre Európske značky. V r2016 EÚ exportovala 5,5 milióna áut a 1/4 z toho šla do USA.
 

Trend je, zdá sa, jasný. Aj keď je veľmi otázne, či správny. Naftové autá budú nahrádzať elektromobily. Minulý rok ich vo svete pribudlo až o 57 % v porovnaní s rokom 2016. Spolu ich však vo svete je len 3,1 milióna. Odhaduje sa, že v roku 2030 bude vo svete jazdiť 125 miliónov elektromobilov. Ak by sa zvýšila podpora ich predaja globálne, mohlo by ich byť 2x toľko.

zdroj: echo24.cz