Autá sú čoraz menej poruchové

Toto tvrdenie mnohých zarazí, až šokuje. Veď v jednom kuse nepočúvame, nečítame a neriešime nič iné, len to, ako sa tie moderné autá kazia. No to sú zväčša reči, tu sú fakty. Štúdie spoľahlivosti vozidiel v USA pripravuje J.D. Power už 30 rokov! Skúma počet problémov nahlasovaných užívateľmi automobilov v treťom roku ich vlastníctva. V tohtoročnom prieskume sa zúčastnili používatelia modelov z roku 2016. Priemer za celý trh, ktorý v tomto roku predstavoval 136 bodov, je o 6 bodov lepší ako v minulom roku a až o 20 nižší ako v prieskume z roku 2017, kedy sledovali autá z roku 2014. To potvrdzuje, že moderné autá sú čoraz menej poruchové. Dave Sargent, viceprezident spoločnosti J.D.Power, však zdôrazňuje, že výrobcov automobilov čakajú stále nové výzvy súvisiace s čoraz sofistikovanejšou konštrukciou automobilov.

Lexus je víťaz po ôsmy raz

Japonský výrobca prémiových automobilov sa umiestnil na stupienku víťazov prieskumu už po ôsmykrát. Prvé miesto získal na základe skóre 106 bodov. Toyota a Porsche sú na druhom mieste s rovnakým výsledkom 108 bodov. Spoločnosť Toyota sa podľa výsledkov prieskumu ukázala ako výrobca najspoľahlivejších obľúbených automobilov. Priemer pre celý automobilový trh predstavuje 136 bodov.

Lexus a Toyota vyhrávajú vo svojich kategóriách

Vozidlá značky Lexus sa ukázali ako najlepšie aj vo svojich segmentoch. Model ES získal titul najspoľahlivejšieho kompaktného luxusného automobilu (podľa klasifikácie segmentov v USA) a v strednej veľkej kategórii luxusných SUV získal GX najvyššiu pozíciu tesne pred Lexusom  RX. Toyota tiež dosiahla skvelé výsledky – model Camry sa ukázal byť najlepším stredne veľkým vozidlom a Tundra porazila konkurenciu v kategórii Large Light-Duty Pickup. Modely Prius, Corolla a Sienna sa umiestnili vo svojom segmente na druhom mieste a RAV4, Avalon a Highlander  na treťom mieste.