Euro NCAP začína nový rok testov ohliadnutím na uplynulých dvanásť mesiacov a udelením cien s názvom Best in Class 2021. Celkovo sa veľmi známej a rešpektovanej medzinárodnej organizácii podarilo otestovať 33 automobilov a môžeme povedať, že vo všeobecnosti sú dnes nové modely (pokiaľ ide o bezpečnosť) na veľmi vysokej úrovni.

To sa samozrejme neznamená, že sa občas nenájde nejaký prepadák, horké pilulky musel po zverejnení decembrových výsledkov prehltnúť hlavne Renault za nulový výsledok elektrického Zoe a jednu hviezdičku pre Daciu Spring. Lenže na druhej strane je nutné zdôrazniť, že z uvedeného počtu noviniek až 22 získalo plné päťhviezdičkové hodnotenie. Čo je s prihliadnutím k stále prísnejšej metodike veľmi slušné.

Euro NCAP dnes pochopiteľne nehodnotí len pasívnu bezpečnosť, teda schopnosť áut zabrániť najhoršiemu priamo pri nehode, ale i bezpečnosť aktívnu, inak povedané schopnosť vozidla vyhnúť sa nebezpečnej situácii alebo jej priamo zabrániť či zmierniť následky. Aby boli výsledky prehľadnejšie, sú rozdelené do štyroch častí: ochrana dospelých, ochrana detí, ochrana chodcov a cyklistov a asistenčné systémy.

Tých „Najlepších vo svojej triede“ bolo len zopár, pričom Michiel van Ratingen, generálny tajomník Euro NCAP, pripomína, že to automobilky s ohľadom na nedostatok polovodičových súčiastok či kvôli pandémii koronavírusu nemali vôbec jednoduché. A o tom viac vyzdvihuje víťazov i autá na druhých miestach, ktoré boli tým najlepším zdatným súperom.

Manažérske a výkonné vozidlá/Elektromobily

Víťaz oboch segmentov i celkovým víťazom: Mercedes-Benz EQS

Ochrana dospelých – 96 %
Ochrana detí – 91 %
Ochrana chodcov – 76 %
Asistenčné systémy – 80 %

Druhé miesto v oboch segmentoch: Polestar 2

Veľké SUV

Víťaz: Škoda Enyaq iV

Ochrana dospelých – 94 %
Ochrana detí – 89 %
Ochrana chodcov – 71 %
Asistenčné systémy – 82 %

Druhé miesto: BMW iX

Malé SUV

Víťaz: Nissan Qashqai

Ochrana dospelých – 91 %
Ochrana detí – 91 %
Ochrana chodcov – 70 %
Asistenčné systémy – 95 %

Druhé miesto: Volkswagen ID.4

Malé MPV

Víťaz: Toyota Yaris Cross

Ochrana dospelých – 86 %
Ochrana detí – 84 %
Ochrana chodcov – 78 %
Asistenčné systémy – 81 %

Druhé miesto: Volkswagen Caddy

Malé rodinné autá

Víťaz: Škoda Fabia

Ochrana dospelých – 85 %
Ochrana detí – 81 %
Ochrana chodcov – 70 %
Asistenčné systémy – 71 %

Druhé miesto: neudelené

zdroj: Euro NCAP