Dlho trvajúci medzinárodný súdny spor dospel k záverečnému verdiktu. Nemecký súd v Mannheime rozhodol v neprospech legendárnej domácej hviezdnej značky. Koncern Daimler-Benz bol už pred rokmi obvinený Nokiou vo veci neoprávneného používania mobilnej technológie e-connectivity, na ktorú má Nokia patent. Fíni Mercedes obviňujú z neporávneného používania techhnológie, za ktorej patent neboli Nemci ochotní zaplatiť. Súd v Mannheime rozhodol v prospech Fínov. Nokia verdikt komentuje nasledovne: "Je to veľký a dôležitý krok k uznaniu dlhotrvajúcej inžinierskej a vývojarskej práce inovátorov vo firme Nokia a dôležitý princíp na základe ktorého majú nárok na férovú odmenu za použitie ich objavov."

Súd sa priklonil na žalujúcu stranu Nokie a uznal, že koncern Daimler neoprávnene používal intelektuálne vlastníctvo a nebol ochotný zaplatiť licenčný poplatok pre užívanie mobilnej komunikačnej technológie v autách Mercedes-Benz. Manažment najstaršej automobilky sveta je, samozrejme, rozčarovaný a rozhodnutím domáceho súdu až dotknutý.

Nokia chce od Mercedesu poplatok za každé predané auto s touto technológiou. Daimler-Benz argumentuje, že Fíni požadujú neprimerane veľký poplatok a navrhuje, aby Nokia posunula žiadosť o licenčné poplatky na dodávateľov Mercedesu. Nokia kontruje faktom, že Mercedes zďaleka nie je jediný výrobca áut, ktorý túto technológiu používa a platia za ňu. Konkretne BMW Group a koncern VW.

Čo to pre Mercedes vo výsledku znamená?

Nokiou patentovaná komunikačná technológia je pre Mercedes kľúčová. Nemci nemajú na výber len toto rozhodnutie znova napadnúť na vyššom súde alebo akceptovať licenčné podmienky. Samozrejeme, vybrali si prvú možnosť a v samostatnom konaní a na inom súde už právnici Mercedesu podávajú návrh na znulovanie patentov Nokie. 

Aktuálne víťazstvo Nokie však dáva telekomunikačnému gigantovi možnosť zastaviť predaj Mercedesov s touto technológiou (ide o všetky dnes v ponuke) v Nemecku. Tento krok je však málo pravdepodobný, pretože Fínov vystavil riziku zaplatiť 7 miliárd eur v samostatnom konaní proti Nokii. Najpravdepodobnejšie je, že predsa len dôjde k dohode, v ktorej Mercedes licenčné poplatky zaplatí.

zdroj: autonewsaustralia.com