Nórsko má najviac Tesiel na svete v prepočte na jedného obyvateľa. To nie je senzácia, ale prostý fakt spôsobený penalizovaním klasických áut a masívnym dotovaním elektrickej formy dopravy, ktoré si tento severský štát môže dovoliť aj vďaka ťažbe z obrovských zásob nerastných surovín, ako je ropa či zemný plyn. Šťastná krajina a raj majiteľov amerických elektromobilov? Ako sa to vezme...

Časť z nich bude asi spokojná, evidentne sa to však nedá paušálne vztiahnuť na všetkých. Istá skupina s neznámym počtov členov má so svojimi Teslami problémy a nie je ich málo.

Keď sa pozriete na ich web, zoznam porúch je celkom obsiahly. „Auto neštartuje v chladnom počasí, kľučky dverí sa nevysúvajú pri nízkych teplotách, intenzívne škrípanie, auto neštartuje v teplom počasí, uvoľnené predné sedadlá, autopilot nefunguje správne, pomalý internet, uvoľňujú sa dekoračné lišty, samovoľné otváranie dverí, nezatvárajú sa poriadne okná, problémy s vybíjaním, problémy s koróziou nových áut, špeciálne Modelu 3, problémy s klimatizáciou, nižšia životnosť batérie ako deklaruje výrobca, veko kufra naplnené dažďovou vodou...“ A to je len časť chýb, ktoré na svojich vozidlách objavili.

Ak si myslíte, že také problémy sú normálne a riešia ich prakticky všetci majitelia nových áut, hádať sa s vami nebudeme. Nóri však upozorňujú aj na celkom zvláštny prístup servisných centier. „Tesla sľúbi, že vám zavolajú, ale to sa nestane. Musíte veľmi dlho čakať na telefóne, kým sa vám ozvú. Keď je auto v servise, vyriešia len časť problémov,“ uvádza spomínaná stránka.Zúfalstvo Nórov asi nebude malé, rozhodli sa totiž, že keď im nie sú schopní pomôcť v servise, oslovia priamo majiteľa automobilky. A aby upútali jeho pozornosť, sú ochotní zahájiť hladovku. „Veríme, že ak sa Elon Musk dozvie o našich problémoch, situáciu vyrieši. Pomôžte nám získať jeho pozornosť,“ prosí web s názvom Teslahungerstrike.com, teda v preklade Tesla-hladovka.

Z doteraz dostupných informácií nie je úplne jasné, koľko ľudí je pripravených postiť sa. Tvrdia ale, že „si pripadajú ako kanáriky v uhoľnej bani“. Čím svoje postavenie prirovnali ku zvieratkám slúžiacim ako výstražný systém pre ostatných (títo drobní vtáci boli schopní zachytiť únik toxických plynov skôr ako baníci, akurát že pri tom uhynuli).

Ich svojrázny protest s podtitulom „nórski majitelia Tesiel trpia“ bol na sociálnych sieťach jediný deň, keď Elon Musk vydal na prvý pohľad nezmyselný tweet. „Na radu dobrého priateľa som sa pravidelne postil a cítim sa zdravšie.“Samozrejme neexistuje žiadny dôkaz, že bol adresovaný skupinke protestujúcich, niektorí užívatelia tejto siete však začali špekulovať o tom, že išlo z jeho strany buď o krutý žartík na ich adresu, alebo sa len pokúšal prehlušiť algoritmy platformy a správy o štrajku. Nóri sú presvedčení, že patril im a šťastní z toho nie sú. Podobne ako stovky a možno až tisíce ďalších s podobnými skúsenosťami.