Maximálka ostrejšej a výkonnejšej verzie R má byť krásnych, viac než potrebných 330 km/h.
nový Lotus Esprit

nový Lotus Esprit

Meno ako zo StarTrek nie je vôbec prehnané. Nový Esprit má totiž nad zadnou nápravou 5 litrový V8 známy z Lexusu IS-F. Ten, pochopiteľne, neostal nedotknutý. Základný Esprit ponúkne 550 k, teda 405 kW, aby som bol presný a technicky korektný. Má byť schopný skoliť stovku z pokoja za 3,5 sekundy. To však nie je všetko. Lotus Cars pripravuje aj verziu R, ktorá má mať rovnaký motor, no s podstatnou zmenou. Atmosférické plnenie zmenia na prepĺňanie. Konkrétne kompresorom. Tvorcovia dúfajú vo výsledných 620 k, teda 456 kW. Zrýchlenie na kilo by malo trvať o celých 0,3 s, čo je slušná i keď nie dychberúca zmena. Ale verte mi, že čas 3,2 sekundy na stovku vezme dych azda každému netrénovanému chlapovi!

nový Lotus Esprit

nový Lotus Esprit

Hlavným konkurentom Espritu, ktorý by sa v predaji mohol objaviť koncom roka 2012 ako model 2013, je Ferrari 458 Italia. Povzbudivé je, že nový Esprit má v základnej verzii vážiť len o zanedbateľných 10 kg viac ako 458-čka, teda 1 495 kg. Šéfkonštruktér Paul Newsome má hlavnú výzvu v zvládnutí hnacieho agregátu. O dosiahnutie výkonu 456 kW pomocou prepĺňania V8 motora s dvojitým (priamym i nepriamym vstrekovaním) nemá obavy. Viac ho trápi správny charakter ostrosti motora s kompresorom. Nikomu netreba vysvetľovať, že atmosférické motory Ferrari patria medzi tie najostrejšie aké si okrem pretekárskych áut možno kúpiť. Lotus si v snahe konkurovať neposlušnému koníkovi nemôže dovoliť postaviť tupé a necitlivé auto.

Až čas ukáže, aký tento fešák nakoniec naozaj bude. My mu držíme palce, lebo autá a značky ako je táto si naozaj zaslúžia žiť! V prospech budúceho úspechu Espritu hovorí okrem ostrejšej verzie R aj príplatkový systém KERS, či 7 stupňová robotizovaná dvojspokojvá prevodovka. Cena, samozrejme, tiež výrazne podlezie konkurenciu v tejto výkonovej a rýchlostnej kategórii ako Lamborghini, Aston Martin či Porsche. Iste sa je na čo tešiť páni!

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 16 obrázkov