Na stranu Nemcov sa najnovšie postavil rakúsky kancelár Karl Nehammer z radov tamojších ľudovcov. Ten predstavil v piatok svoju víziu pre krajinu do roku 2030. To, čo by bolo za iných okolností iba typickým rétoricko-politickým „cvičením“ najmä pre domáce publikum, tentoraz vzbudilo pozornosť aj z hľadiska celoeurópskeho diania a témy sa okamžite chytili i média mimo Rakúska.

„Vyjadrím sa proti zákazu spaľovacích motorov,“ uviedol šéf rakúskej vlády s odkazom na prípadné rokovania v rámci summitu EÚ. „Aká je to už len vízia budúcnosti, keď odstavíte spaľovacie motory a potom sa zameriate čisto na jeden druhu pohonu?“ kladie si otázku Nehammer s narážkou na syntetické palivá ako jednu z možných budúcich alternatív voči elektromobilite.

Zároveň pritom zdôraznil argument, ktorý je nepochybne platný aj v kontexte Slovenska. Rakúsko je podľa Nehammera krajinou áut, no nie preto, že by ich v krajine veľa jazdilo, ale hlavne kvôli tomu, že v oblasti ich vývoja a výroby pracuje okolo 80 tisíc ľudí.

Rakúsky kancelár Nehammer chce bojovať za záchranu spaľovacích motorov napriek silnému tlaku okolo tém klimatickej zmeny v krajine. Tá pôvodne nepatrila medzi tie, ktoré sa stavali proti zákazu spaľovákov.

Ako von z klimatickej krízy?

Diskusia o klimatických zmenách naberá podľa rakúskeho kancelára „zvláštne podoby“. Niekedy má podľa vlastných slov „pocit, že sa musíte ospravedlniť za to, že vôbec ste na tomto svete“.

Nehammer však zároveň vraj nechce bagatelizovať obavy z klimatických zmien. Vrcholový politik skôr zastáva názor, že na boj proti nim je potrebná kreativita, inovácie a neustály pokrok v technológiách.

V rakúskej vláde však názor na spaľováky a s tým súvisiaci hromadný nástup elektromobility nie je jednotný. Tamojšia ministerka životného prostredia Leonore Gewessler (Zelení) v nesúhlasnej reakcii na Nehammerov prejav uviedla, že boj proti klimatickej zmene si žiada „odhodlanie a odvahu“. Ideologicky sa držať spaľovacích motorov – hoci aj so zapojením nových technológií – podľa nie je situáciu nevyrieši.

Zdroj: Der Standard / foto: cz.depositphotos.com