Vo všetkej tej radosti z príchodu nového elektromobilu do Európy, má Tesla jeden problém. Ním je asi 13 000 nevybavených objednávok v USA. Potrvá niekoľko rokov, kým výrobca dodá všetky objednané autá svojim zákazníkom. Prečo potom expanduje do Európy? Žeby bolo za tým niečo iné ako predaj elektromobilov bohatým ekologickým nadšencom?

„Našim cieľom vždy bolo konštruovať najlepšie autá na svete a stanoviť nové štandardy bezpečnosti, dojazdu, dizajnu a výkonu,“ povedal obchodný riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk. „Úspech sme dosiahli v Severnej Amerike a teraz nadišiel čas ukázať výnimočnosť sedanu Model S aj v Európe.“

Tesla Model S je nádherný elektrický sedan. Európska únia má veľmi rada elektromobily. Na prvý pohľad by predaj v Európe mohol fungovať. Otázna je cena Modelu S, jeho využiteľnosť a schopnosť výrobcu dodať ho zákazníkom.
Údaje o výkone a zrýchlení sú na elektromobil naozaj úžasné.

Údaje o výkone a zrýchlení sú na elektromobil naozaj úžasné.

Tesla Model S má 2 varianty: Standard a Performance. Ako som už spomenul slabšia verzia (s najväčšou kapacitou batérii) má výkon 270 kW (367 k) a maximálny krútiaci moment 440 Nm. Tesla chce dodávať tento model 3 kapacitami batérii: 40 kWh, 60 kWh a 85 kWh. Dojazd pri rýchlosti 88,5 km/h sa pohybuje od 257,5 km do 483 km. V reálnej premávke si dovolím považovať tieto čísla za nedosiahnuteľné. Časy zrýchlenia však vôbec nie sú zlé. Model S dosiahne 100 km/h za 6,5-5,9-5,6 sekundy.

Tesla Model S Performance má pod kapotou ešte viac koní. Jeho batéria s kapacitou 85 kWh dokáže napájať 310 kW (422 k) a maximálny krútiaci moment 600 Nm. Zrýchlenie prebehne za výborných 4,4 sekundy. Maximálka je 209 km/h. Kapacita batérii je teda rovnaká, akú má verzia Standard s najväčším akumulátorom. Výkon je vyšší. Čo si myslíte, aký je dojazd? Rovnaký- 483 km (pri rýchlosti 88,5 km/h). To znamená, že v realite bude ešte nižší, ako verzia Standard.

V USA začína cena Modelu S (Standard) vrátane dane na 39 000€. S 85 kWh batériou dosiahne 54 700€. Verzia Performance má cenovku až 66 450€. To sú však americké ceny, o európskych zatiaľ nevieme nič. Je pravdepodobné, že budú odlišné. Tesla si môže peňaženky Európanov získať priaznivou cenou, pretože okrem výborného dizajnu neponúka nič prekvapivé a nové.

Zdroj: autoforum.cz, motorauthority.com, teslamotors.com

Prečítajte si aj: Prichádza vylepšená Tesla Model S

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov