Tesla Model S zvládla trasu Košice-Bratislava za päť hodín. Čo je pri cene za pohonné hmoty, 0 eur, absolútne fantastické!

Reálny test ukázal, že automobil pokojne prejde z jedného konca Slovenska na druhý. Kým s iným elektromobilom by vám táto trasa trvala takmer celý deň, s Teslou Model S to zvládnete aj za pár hodín. „Chceli sme si overiť dojazd elektromobilu v praxi a slovenských podmienkach,“ zneli slová členov Tesla Club Slovakia. Plán bol ráno vyraziť s doplna nabitým elektromobilom z Košíc a pokúsiť sa prekonať 400-kilometrovú vzdialenosť do Bratislavy. Teoreticky, by to podľa tabuliek, mala Tesla Model S bez problémov zvládnuť. No aj Mercedes-Benz G má tabuľkovú spotrebu pod 10 l/100km a napriek tomu vám z nádrže uberie takmer o polovicu viac.

Naplánovaná trasa bola tou najkratšou, teda z Košíc cez stredné Slovensko – po R1, D1 až do Bratislavy. Majiteľ pre istotu zvolil cestu z Košíc na západ kvôli možným problémom s dojazdom a faktu, že nabíjačiek je v okolí Bratislavy podstatne viac než pri Košiciach. A ako to celé dopadlo? Tesla s prehľadom absolvovala celú trasu a prišla pred nabíjačku ministerstva hospodárstva ešte so 45-kilometrovým dojazdom. Posádku tvorili dvaja muži plus žena, všetci s malou batožinou. Počas cesty bola, samozrejme, zapnutá klimatizácia (vonkajšia teplota počas predminulého víkendu dosahovala 33 stupňov) a rádio. Teda úplne bez akýchkoľvek obmedzení pohodlia.

Svižné tempo

Rýchlosť však už ovplyvnená bola. No len počas jazdy na diaľnici. V meste posádka Tesly jazdila podľa predpisov – 50 km/h, mimo mesta 90 km/h a na diaľnici, so zapnutým tempomatom, 110 a 100 km/h. Cesta týmto tempom trvala o niečo dlhšie než štandardne, konkrétne o pol hodiny viac. To znamená, že namiesto za štyri a pol hodiny to Model S zvládol za päť hodín. Čo je pri cene za pohonné hmoty, 0 eur, absolútne fantastické. Pred odchodom z Košíc totiž majiteľ auto nabil na nabíjacej stanici VSE, samozrejme zadarmo. Len pre zaujímavisť nabitie trvalo asi 4 hodiny. Ak by však posádka počas cesty urobila malú prestávku na obed, vo Zvolene, mohli by počas nej auto dobiť a pokojne pokračovať do Bratislavy aj diaľničným tempom 130 km/h. Po príjazde do cieľa majiteľ auto nabíjal na nabíjačke ministerstva hospodárstva, ktorá má výkon 22 kW a Teslu Model S dobíja tempom približne 85 kilometrov za hodinu (hodnota, o ktorú stúpne dojazd za hodinu nabíjania). Ak by bol na Slovensku dostupný Supercharger, ten by Teslu dobíjal takmer štyrikrát rýchlejšie. Najbližší je vo Viedni. No chalani aj tak potvrdili, že Tesla Model S je jediným dostupným elektromobilom, ktorý zvládne prejsť na jedenkrát celú trasu z Košíc do Bratislavy. Posádka celú cestu zdokumentovala a ich video z tohto výletu nájdete pod článkom.

Zdroj: hnonline