Auto roka a najlepší hot hatch podľa CarWow

Čitateľom TOPSPEED.sk redakciu CarWow predstravovať asi netreba, pravidelne tu od nich máme zaujímavé šprinty rôznorodých áut. Víťazné ťaženie modelu GR Yaris sa začalo ocenením Carwow pre najlepší hot hatch roku 2021. Tento titul urobil z japonského automobilu jedného z troch hlavných kandidátov na hlavný titul Auto roka 2021 (Car of the Year 2021) spolu s modelmi Land Rover Defender a novým Mercedesom Triedy S. O umiestnení GR Yaris rozhodlo hlasovanie fanúšikov kanálu Carwow na YouTube, kde má britský portál viac než 5 miliónov odberateľov. GR Yaris sa stal jasným víťazom s náskokom až 5 000 hlasov pred vozidlom, ktoré skončilo na druhom mieste. „Toyota GR Yaris je fantastická vrecková raketa, ktorá na mojej tvári vyčarila široký úsmev už vo chvíli, keď som sa po prvýkrát posadil za jej volant,” vyjadril sa Matt Watson, riaditeľ obsahu portálu Carwow.

Ďakujeme prezidentovi Toyoty

Vďaka najnovšiemu hot hatchu sa Toyota môže tešiť aj z ďalšieho ocenenia – Thank You Award. Ide o špeciálne poďakovanie, ktoré získal prezident spoločnosti Akio Toyoda za vývoj modelu GR Yaris. Tejto pocty sa mu nedostalo náhodou. Akio Toyoda sa jedinečným spôsobom podieľal na vývoji malého hot hatchu s pohonom 4x4 a výkonom viac ako 260 koní. Osobne dohliadal na vývoj projektu a testoval jednotlivé prototypy. Práve jeho nadšenie pre motoristické športy, vďaka ktorému sa Toyota v posledných rokoch vrátila na Majstrovstvá sveta v rely, spôsobilo, že spoločnosť neustále rozširuje ponuku športových vozidiel. „My, motoristickí novinári a automobiloví nadšenci, sme veľmi dlho čakali na model GR Yaris. Teraz je tu a nesklamal nás,“ napísali zástupcovia Carwow. „V mene automobilových fanúšikov po celom svete by sme sa pánovi Toyodovi chceli osobne poďakovať za implementáciu tohto projektu a jeho dohľad nad ním, čo vyústilo do takého vynikajúceho automobilu. Model GR Yaris nás urobil šťastnými,“ zdôvodňujú ocenenie pre Akia Toyodu.

Akio Toyoda - prezident spoločnosti Toyota Motor Corp.

Ďalšia cena pre Yaris

V rámci udeľovania Carwow Auto roka 2021 získal cenu aj hybridný variant hatchbacku japonskej značky. Zvíťazil v kategórii Najlepšie malé hybridné auto (Best Small Hybrid Car). „Nová Toyota Yaris má všetko, čo očakávate od malého auta. Dobre vyzerá, ľahko sa ovláda a je štandardne dodávaná s bohatou výbavou. Tento hybrid prejde 96 km na 3,7 l paliva. S tým nemožno polemizovať,“ uzatvára Carwow. Novú Toyotu Yaris Japonci vybavili vylepšeným hybridným pohonom s celkovým výkonom 116 kW. Systém je dynamickejší a úspornejší ako u jej predchodcu. Auto teraz spotrebuje priemerne od 3,8 l paliva na 100 km. 

Priehrštie ocenení Toyoty dopĺňa víťazstvo Lexusu LC Convertible v kategórii kabrioletov. „To auto je úplne úžasné. Ide o prvotriedny kabriolet s fantastickým interiérom. Stačí sa doň posadiť, sklopiť strechu a potom si len užívať obdivné pohľady okoloidúcich,“ vyzdvihujú vozidlo zástupcovia Carwow.

zdroj: Toyota a CarWow