Ako vybrať destsku autosedačku? Autokelly

Zamerajte sa na hmotnosť a výšku dieťaťa

Pri výbere autosedačky sa zamerajte na parametre dieťaťa. Najdôležitejšia je hmotnosť dieťaťa spolu s jeho výškou. Až na treťom mieste je vek. Sedačka totiž musí byť pre dieťa pohodlná. Najmä pri najmenších deťoch je dôležité, aby v nej mohli pohodlne zaspať a mali pritom dobrú oporu hlavy. Určite nechcete aby vám na dlhých cestách dieťa neustále plakalo.  Pre bezpečnosť pri náraze je dôležitá vhodná veľkosť autosedačky. Legislatíva stanovuje 5 kategórií detských autosedačiek podľa hmotnosti.

* 0  pre deti do 10 kg (od narodenia do približne 9-12 mesiacov)

* 0+ pre deti do 13 kg (od narodenia do približne 18 mesiacov)

* 1 pre deti od 9 do 18 kg (približne do 4 rokov)

* 2 pre deti od 15 do 25 kg (približne do 7 rokov)

* 3 pre deti od 22 do 36 kg (približne do 12 rokov)

Dôležitá je však aj výška dieťaťa. Ak jeho hlava pretŕča cez operadlo autosedačky je vhodný čas na väčšiu. V autosedačke podľa platnej legislatívy musí sedieť každé dieťa s výškou menšou ako 150 cm. To isté platí aj pre sedenie na prednom sedadle. Tam totiž môže počas jazdy sedieť dieťa do 3 rokov v autosedačke otočenej proti smeru jazdy, za predpokladu, že máte deaktivovaný airbag. A potom až dieťa s výškou nad 150 cm. Vek pritom už nie je dôležitý. Ak má teda vaše 10 ročné dieťa viac ako 150 cm môže počas jazdy sedieť aj na prednom sedadle. Až do vtedy kým nedosiahne spomenutú výšku však musí v cestovať v autosedačke.

Ako vybrať destsku autosedačku? Autokelly

Používajte iba homologované autosedačky

Nemenej podstatná je však aj konštrukcia autosedačky, spôsob jej uchytenia v aute a rozmerová kompatibilita s autom, teda či sa do auta vôbec zmestí. Detské autosedačky musia spĺňať bezpečnostné legislatívne požiadavky. Pri kúpe si preto dajte pozor, aby mala autosedačka homologáciu na bezpečnostnú normu ECE R 44/04, alebo staršiu, ale stále platnú normu ECE R 44/03. Tieto normy zahŕňajú dynamické nárazové testy, skúšky vlastností a bezpečnosti materiálu, ale aj testy pevnosti popruhov a praciek. Preto sa nenechajte zlákať nízkou cenou nehomologovaných sedačiek. Veď život vášho dieťaťa je cennejší ako pár ušetrených eur.

Pri konštrukcii sedačky je tiež dobré pozerať na spôsob jej uchytenia v aute. Už niekoľko rokov sú v autách bežným štandardom úchyty ISOFIX. Sú to pevné kovové oká prichytené ku karosérii do, ktorých sedačku so systémom ISOFIX jednoducho zaistíte. Sedačka je potom pevne fixovaná voči pohybu dopredu a do strán aj bez použitia bezpečnostného pásu auta. Dieťa je s sedačke prichytené vlastnými popruhmi sedačky. Pri výbere s oplatí zamerať aj na polohovateľnosť. Najmä pri sedačkách kategórie 0 a 0+, teda takzvaných vajíčkach. Tie majú často aj vlastný podstavec s úchytom ISOFIX, ktorý zostáva v aute. Pri autosedačkách kategórie 1 je častá možnosť polohovania chrbta, čo vám pomôže pri dlhších cestách keď si deti ešte radi pospia. Sedačky kategórie 2 a 3 už bývajú väčšinou dvojdielne a je možné pri väčších deťoch odobrať opierku chrbta a použiť iba podsedák. Dieťa tak sedí v správnej výške vzhľadom na bezpečnostné pásy v aute.