Plug in hybridné auto je špeciálny stroj, ktorý vás môže svojimi výhodami každý deň vyniesť do nebies, no ak ho nepoužívate správne a nepochopíte jeho filozofiu, môže predstavovať štýlovú a pekne drahú cestu do pekla. Naozaj záleží len na vás. Tu by som skutočne zdôraznil, že plug in hybridné auto naozaj nie je pre každého. Ak ho máte možnosť každú noc strčiť niekde na nabíjačku a ráno pokračovať v ceste do práce, školy či obchodu s plne nabitou batériou, nemusíte sa ho obávať a poslúži vám lepšie než čokoľvek iné. Ak nie, mali by ste zaloviť vo vodách áut s konvenčnými pohonmi. Ale to je, myslím si, dnes už každému jasné. Výnimkou nie je ani toto BMW. Strávil som s ním síce len jeden týždeň, čo je naozaj len taký „rýchlokurz“, ale aj to mi stačilo na to, aby som objavil čaro aj odvrátenú stránku jeho osobnosti.

Za metalický lak si BMW účtuje 1003 eur (s DPH), ak by ste zablúdili do lakov zo sekcie "Individual", dostanete sa na násobky tejto sumy. Bez príplatku dostanete dva laky - Alpine White a Black. Testované BMW malo príplatkový lak Tanzanite Blue II za 2067 eur.

Na začiatok len stručný technický opis verzie 330e xDrive. Ide o výkonnejšiu z dvoch ponúkaných plug in hybridných verzií BMW 3. Na rozdiel od ekonomickejšie orientovanej verzie 320e je „tristotridsiatka“ naladená na max. systémový výkon 215 kW (292 k) a 420 Nm. Jej pohon tvorí tandem prepĺňaného štvorvalca 2.0 16V DOHC TwinTurbo (B48) s priamym vstrekovaním (Valvetronic + Double Vanos), dvojkomorovým turbodúchadlom a max. výkonom 135 kW (184 k)/5000-6500 ot./min. a krútiacim momentom 300 Nm/1350-4000 ot./min., ktorému pomáha synchrónny trakčný elektromotor s parametrami 80 kW (109 k)/3140 ot./min. a 265 Nm/100-2500 ot./min. Elektromotor je vložený medzi motor a osemstupňovú automatickú prevodovku s hydrodynamickým meničom ZF a energiu čerpá z trakčnej li-ion batérie (12 kWh/354 V) umiestnenej pod zadným sedadlom. Prítomnosť elektrického pohonu sa podpísala pod nárast pohotovostnej hmotnosti o 235 kg a zmenšenie benzínovej nádrže z 59 na výsledných 40 l.

Predné laserové svetlomety svietia v režime stretávacích aj diaľkových svetiel výborne, sú súčasťou príplatkového balíka Innovation (5633 eur).

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 21 obrázkov

Svet pre náročných

Ak si otvoríte cenník modelu BMW 3, rýchlo zistíte, že má až 44 strán a stratiť sa v jednotlivých ponukách, nie je nijak náročné. Fabrika vám skrátka nakonfiguruje auto presne podľa vašich požiadaviek, takže opisovať výbavu testovaného auta ani nemá cenu. Verím, že na ulici nestretnem dva rovnako nakonfigurované kusy, ale presne to majú ľudia so zlatými kreditnými kartami radi. Za mňa môžem skonštatovať len toľko, že materiály, aj ich spracovanie boli v testovanom aute na špičkovej úrovni, ergonómia rozloženia ovládacích prvkov veľmi dobrá a pozícia sedenia za volantom v podstate nemá konkurenciu. Poloha volantu, pedálov a voliča prevodovky sú v ideálnej vzájomnej pozícii, výhľad dozadu je akceptovateľný a predné A-stĺpiky počas jazdy v zákrutách nezavadzajú. A ten volant, ľudia! Ten volant s nádherne hrubým vencom je boží! A práve spoza neho sa plynulo dostávam k sekcii jazdných vlastností.

Pozícia sedenia za volantom je skoro učebnicová. Ak máte kríže v poriadku a zvládate časté usadanie a vystupovanie z nízkeho auta, budete sa tu cítiť ako v raji. Ak si priplatíte 258 eur, BMW vám k volantu dodá aj jeho vyhrievanie. Za svetlú kožu Vernasca Oyster s čiernym ozdobným prešívaním si musíte k cene prihodiť 1499 eur.

Interiér "môjho" auta bol dosť vyšperkovaný príplatkovou výbavou, lenže takto bohato si svoje auto asi vybaví drvivá väčšina zákazníkov BMW. Za strešné elektrické okno treba napríklad prihodiť 1240 eur, zatmavenie zadných okien stojí 465 eur, galvanizované ovládače (zvýšenie odolnosti, lesku a ich životnosti) sú za 103 eur navyše, príplatkový audiosystém Harman/Kardon vás výjde na 930 eur, bezdrôtové nabíjanie telefónu 465 eur, M bezpečnostné pásy 310 eur atď. Priplácať tu jednoducho môžete do nekonečna. Prvoligisti aj za súbor asistenčných systémov Driving Assistant Professional (963 eur), rozšírený asistent parkovania (982 eur), či balík Business Class (2349 eur).

Zadné veko batožinového priestoru môže byť ovládané aj elektricky (+ 517 eur). Verzia 330e má kvôli trakčnej batérii o čosi vyššiu podlahu v kufri, jeho objem sa tak zmenšil z pôvodných 480 l na 375 l (- 105 l). Pod podlahou však zostáva miesto na nabíjací kábel a povinnú výbavu. Rezervné koleso nepotrebujete, auto jazdí na runflatoch.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 30 obrázkov

Možností konfugurácie auta je naozaj veľa, až sa v nich človek stráca. Treba však uznať, že objektívne menia správanie auta na cestách. Z plug in hybridu 330e si viete nakonfigurovať takú malú "juniorskú" verziu M3.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Ťažká váha prvej ligy

Je to zvláštne, ale to auto snáď jazdí za hranicou fyzikálnych zákonov. Aspoň som mal ten pocit. Prázdne má 1900 kg, takže na ceste budete mať pod zadkom vždy minimálne dve tony. Úprimne, také tie reči o tom, že to BMW maskuje, nemám veľmi rád, ale tu to má blízko k pravde. Pri plynulej a krásne uvoľnenej jazde skutočne nemáte pocit, že sedíte v niečom prehnane ťažkom. Predná náprava reaguje na pokyny riadenia okamžite, bez akéhokoľvek omeškania a s neuveriteľnou presnosťou. Proste otočíte volantom o pol centimetra a hneď cítite, ako autom vpredu trhne. Bez vôle, zaváhania alebo takéto toho gumového pocitu známeho z áut uprednostňujúcich komfort pred presnosťou. Ak sa do toho pridajú bleskové reakcie benzínového štvorvalca podporené záberom synchrónneho elektormotora s permanentnými magnetmi umiestneného medzi štvorvalec a prevodovku, je z toho krásny vodičský zážitok z plynulej a zároveň presnej jazdy.

Všimnite si tie výrazné odklony predných kolies. Aj zásluhou takto "agresívnej" geometrie má plug in hybridné BMW úžasnú priľnavosť prednej nápravy v oblúkoch. Testované BMW jazdilo na zimných pneumatikách Bridgestone Blizzak LM001 225/50 R 17, ak by ste chceli tradičné 19-palcové M disky Duble Spoke 791, za príplatok 1065 eur sú vaše.

Pochváliť musím schopnosť príplatkového adaptívneho M podvozka (+ 620 eur) filtrovať priečne nerovnosti. Pri hmotnosti dvoch ton a použití runflatových pneumatík to totiž vôbec nie je samozrejmosť. Podvozok je jednak akusticky krásne utlmený (čo je pri použití pevných silentblokov skoro zázrak) a jednak neodskakuje, čo zasa dokazuje prítomnosť extrémne výkonnej riadiacej elektroniky a špičkových tlmičov schopných okamžitej reakcie na zmenu zaťaženia. Lacnejšie adaptívne podvozky sa od prémiových totiž líšia najmä rýchlosťou reakcie na zmeny. Tu to funguje ako má, takže na rovinkách a dlhých vlnách BMW komfortne pláva ako Fantomasov Citroën DS, zatiaľ čo na dierach spevnie a nedovolí ťažkým kolesám s nepoddajnými bočnicami odskakovať od hrán dier. Toto auto funguje veľmi pekne. Typické BMW ako ho všetci poznáme.

Predná náprava s hliníkovými ramenami a dvojitým spodný čapom je krásna konštruktérska práca. Jej servis bude jedného dňa veľmi drahý, kým však nastane ten deň, BMW bude jazdiť jedna báseň.

Navyše je veľmi obratné. Vidím za tým ťažisko v strede auta (zásluhou trakčnej batérie presúvajúcej časť hmotnosti dozadu) a polohu bedrovej časti vodiča v strede auta. V zákrutách sa prakticky otáčate okolo vlastného zadku, čo pôsobí veľmi prirodzene a podvedome vám to dáva jasné signály, čo sa deje na oboch koncoch auta. A aby bolo celé divadlo ešte efektívnejšie, sedíte nízko, dokonca by som povedal, že aj z hľadiska výšky takmer v ťažisku. Z hľadiska dynamických schopností je skrátka aj plug in hybridné BMW 3 majstrovské dielo.  A podľa toho tak aj jazdí. Je ťažké, lenže to pocíte naozaj až pri dynamickejšej jazde. Zrazu cítite, koľko energie musí zavesenie vyvinúť, aby vás udržalo v požadovanom smere a zároveň vám nerozlámalo chrbticu. Ktovie, aká bude životnosť jeho pneumatík, to žiaľ už posúdiť neviem. Konštruktéri verzie M3 to majú napríklad o to ľahšie, že na komfort v medzných situáciách až tak hľadieť nemusia. Tu však áno, v 330e predsa len vozíte aj rodinu. Klobúk dole, páni konštruktéri.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

Hodnotiť spotrebu plug in hybridu nie je vôbec jednoduchá disciplína, ktorú za týždeň jazdenia (popri iných pracovných povinnostiach) nezvládnete. Je tu totiž toľko možných scenárov, že to nemáte šancu všetko pokryť. Auto môže jazdiť v troch základných režimoch – v hybridnom (samo rozhoduje, kedy a ako výrazne pripojí elektromotor), v čisto elektrickom (ak je trakčná batéria dostatočne nabitá a má optimálnu teplotu, auto nejde rýchlejšie než 140 km/h a zrýchlenie je v určitých hraniciach) a v tzv. „Battery Control“ režime, keď si počas jazdy šetrí elektrický dojazd na neskoršie (napríklad na jazdu obytnou zónou). Dokonca aj asistenciu elektromotora BMW delí na dve úrovne (eAssist a silnejší eBoost pri dynamickej jazde). Aby malo auto navyše vždy k dispozícii proklamovaných 215 kW a 420 Nm, vždy si pre istotu zachováva časť elektrickej energie v batérii a nikdy ju nevybije úplne. Do toho máte k dispozícii ďalšie jazdné režimy (napr. Sport Standard, Sport Individual, XtraBoost, Hybrid Standard, Hybrid Eco Pro, Electric Standard, Electric Individual a pod.), takže naučiť sa zodpovedne využívať potenciál tohto auta naplno vyžaduje naozaj dlhší čas. Toto je skrátka vyššia testovacia liga hodná dlhodobého testu.

Benzínový štvorvalec zo seba dostane 135 kW (184 k), v kombinácii s elektromotorom máte pod pravou nohou až 215 kW (292 k). Kontrolu hladiny motorového oleja tu vykonávate len elektronicky (nemá tradičnú mierku oleja). V menu palubného počítača zvolíte voľbu merania (je to 5 krokov), auto si samo zvýši voľnobeh a po pár sekundách vám zobrazí množstvo oleja.

Predstavte si, že štvorvalec B47 je už pripravený aj na spaľovanie benzínu E25. Čoraz častejšie štítky E25 na testovacích autách prezrádzajú, na čo sa majú motoristi v EÚ v blízkej budúcnosti pripraviť.

Z tejto kresby v Návode k BMW 330e najlepšie vidieť rozloženie základných komponentov plug in hybridného pohonu v aute.

Keď som dostal auto, jeho trakčná batéria bola v podstate vybitá. Pred odchodom z BA som ju chcel dobyť, no po 35 minútach dobíjania som do batérie dostal len 1,85 kWh, čo stačilo na elektrický dojazd cca 4 – 5 km. Vydržal som teda pri nabíjačke na čerpacej stanici ešte ďalšiu polhodinku, no aj po hodine to bolo len 3,3 kWh (opakujem, že celková kapacita akumulátora je 12 kWh) a elektrický dojazd len 8 km. Škoda, privítal by som možnosť rýchlonabíjania (hoci rozumiem, že rýchle nabíjanie znižuje životnosť batérie). Na plné nabitie som mimo mesta reálne zvládol cca 40 km (v meste by to bolo s veľkou pravdepodobnosťou viac).

Aby ste boli v obraze, z prvých 675 km som približne len 60 - 70 km odjazdil na elektriku, napriek tomu sa celková spotreba ustálila na veľmi príjemných 5,4 l/100 km. Všetko to inak BMW zvládlo s pomerne skromnou benzínovou nádržou s objemom 40 l. 

Pri 110 km/h si BMW v hybridnom režime pýtalo 5,7 l/100 km (1900 ot./min.), zrýchlenie na 130 km/h (2250 ot./min.) zodvihlo spotrebu na úroveň 6,3 – 6,5 l/100 km. V hybridnom režime funguje auto výborne a evidentne veľmi efektívne. Na medzimestskej trase BB – Revúca si s vybitým akumulátorom BMW zobralo 5,7 l/100 km (s nabitou batériou zvládlo tú istú trasu za 3,8 l/100 km). Keď som na konci týždňa odchádzal z Revúcej s elektrickým dojazdom 39 km, po prvých 30 km som mal spotrebu 1,1 l/100 km + 24,5 kWh/100 (pri silnejšej akcelerácii sa automaticky pripojí spaľovací motor aj pri plne nabitej batérii). Z Revúcej do Banskej Bystrice (85 km) som sa nakoniec dostal za 4,1 l/100 km (tesne za polovicou trasy som mal 3,6 l/100 km). Celú cestu do BA (cca 300 km, z toho 200 km po diaľnici) BMW odjazdilo za priemerných 6,2 l/100 km.

Škoda absencie rýchlonabíjania, na nabíjačke som za hodinu dostal do trakčnej batérie dostal len 3,3 kWh. BMW 330e musíte dobíjať doma cez noc (alebo v robote počas pracovnej doby), jedine vtedy to dáva zmysel.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Čo dodať na záver? Snáď len to, že plug in hybridné auto ako toto dnes nie je o racionálnom prístupe. V meste jazdí lacno a pekne ticho (ak ho nabíjate), mimo neho vie aj na benzín plachtiť prekvapujúco efektívne a ak treba, vie sa zmeniť na „juniorské“ M3, lenže nikdy to nebude lacné. Toto si skrátka kúpi len niekto, kto chce BMW. Ak však už vydá toľké peniaze, dostane kus konštruktérskeho umenia obaleného v poctivo postavenej karosérii s kvalitným interiérom. Ja naň nemám a asi by som svojich 78 000 hypotetických eur investoval inak, lenže absolútne pochopím ľudí, ktorí skončia práve za volantom BMW 330e xDrive. Kým funguje ako má, je to krásne efektívny aerodynamický sedan s obdivuhodnými dynamickými schopnosťami.

PLUSY:

+ výborná priľnavosť;

+ kvalita spracovania;

+ priestranná kabína;

+ spotreba v hybridnom režime;

     

MÍNUSY:

- vysoká pohotovostná hmotnosť;

- elektrický dojazd;

- absencia rýchlonabíjania

- malá palivová nádrž.

Typ karosérie: sedan
Trieda / kategória: stredná trieda
Vonkajšie rozmery (mm): 4709 x 1827 x 1444
Druh pohonu: benzín + elektro (plug in hybrid)
Zdvihový objem (ccm): 1998
Počet valcov / ventilov: 4/16
Maximálny výkon (kW/ps): 135/184 + 83/113 (EL), systémový 215/292
Maximálny krútiaci moment (Nm): 300 + 265 (EL), systémový 420
Maximálna rýchlosť (km/h): 230
Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s): 5,8
Spotreba mesto/mimo/mix (l/100 km): 1,4-1,9 l/100 km (benzín) + 15,2-15,9 kWh/100 km
Prevodovka: 8-automat
Pohotovostná hmotnosť (kg): 1895
Brzdy: kotúčové ventilované, kotúčové
Podvozok: vzpery MacPherson vpredu, viacprvkové zavesenie vzadu
Rozmery kolies: 225/50 R 17
Rázvor (mm): 2851
Objem nádrže: 40
Objem kufra: 375
Cena ( Euro ): 77 625
  BMW 330e xDrive
215 kW A8
Mercedes-Benz C300 4MATIC
190 kW A9
základný model 33 100 €
(BMW 318i 115 kW M6)
47 052 €
(C 180 125 kW A9)
adekvátny model 51 800 €
(330e xDrive 215 kW A8)
57 750 €
(C300 4MATIC 190 kW A9)
adekvátna výbava alarm, DAB, M sport paket, adaptívny podvozok, vyhrievaný volant, elektrický kufor, zatmavené zadné sklá, strešné okno, Harman kardon soundsystem, 19-palcové disky, športové sedadlá, automatická dvojzónová klimatizácia, adaptívny tempomat, PDC vpredu a vzadu, parkovací asistent, 360-stupňová kamera, vyhrievané predné sedadlá, bezkľúčový vstup, navigácia, Head-up displej, laserové svetlá, ovládanie gestami, elektrické predné sedadlá, akustické sklá, digitálny displej v sérii: AMG Line exteriér, LED svetlá, vyhrievanie predných sedadiel, digitálny displej, PDC vpredu a  vzadu so zadnou kamerou, navigácia, zatmavené zadné sklá, 18-palcové disky

za príplatok: 19-palcové disky 900 €, akustické sklá 144 €, paket s panoramatickou strechou a Burmester soundsystem a automatickou trojzónovou klimatizáciou a HUD displejom a elektrickými sedadlami a parkovacím asistentom s 360 kamerou a inteligentnými LED svetlami a bezkľúčovým vstupom 7 542 €, alarm 528 €, vyhrievanie volantu a ostrekovačov 906 €, adaptívny podvozok s riadením zadnej nápravy 2 106 €
výsledná cena 77 625 € 69 876 €
  Audi A4 45 TFSI
195 kW quattro A7
Lexus IS 300h
164 kW eCVT F Sport Plus
základný model 34 250 €
(A4 35 TFSI 110 kW M6)
36 750 €
(IS 300h 164 kW eCVT Entry)
adekvátny model 48 300 €
(A4 45 TFSI 195 kW quattro A7)
53 600 €
(IS 300h 164 kW eCVT F Sport Plus)
adekvátna výbava v sérii: S line paket, 18-palcové disky, 2-zónová klimatizácia, LED svetlá

za príplatok: 19-palcové disky 1 125 €, alarm 540 €, adaptívny tempomat 1 574 €, navigácia 1 956 €, PDC vpredu a vzadu s parkovacím asistentom 1 182 €, Matrix LED 1 788 €, digitálny displej 675 €, vyhrievaný voiant 382 €, Bang and Olufsen 1 281 €, HUD displej 1 102 €, bezkľúčový vstup 664 €, adaptívny podvozok 776 €, elektrické predné sedadlá s bedrovou opierkou 1 175 €, vyhrievané predné sedadlá 428 €, akustické sklá 169 €, zatmavené zadné sklá 472 €, strešné okno 1 237 €, S line interiér s hliníkovými lištami 2 251 €
v sérii: adaptívny tempomat, zadná kamera, PDC vpredu a vzadu, adaptívne tlmenie, Bi-LED svetlá, tepelnoizolačné sklá, 18-palcové disky, F sport nárazníky, vyhrievané a odvetrávané elektrické predné sedadlá, dvojzónová automatická klimatizácia, navigácia

za príplatok: balík s bezkľúčovým vstupom a Mark levinson soundsystemom a DAB 2 050 €
výsledná cena 67 077 € 55 650 €