Aby som uviedol veci na pravú mieru. Hybrid veľa ľuďom nedáva zmysel. Podľa nich vozdia na palube zbytočne 2 druhy pohonu, ktoré sa oba môžu pokaziť. Nuž áno, je to pravda. Ale ak by sme mali takto rozmýšľať, zahoďme nové technológie, veď nám stačí atmosférický diesel s radovým čerpadlom alebo zážihový karburátorový motor, najlepšie vzduchom chladený. Aby sa náhodou nič nemohlo pokaziť. Takže nie, tadiaľto cesta nevedie a hybrid alebo plug-in hybrid zmysel má. Len ho musíte nájsť a využívať ho.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Hybrid alebo plug-in hybrid?

Pre mňa má plug-in hybrid o dosť väčší význam. Hybrid je fajn do mesta, na krátke trasy, ale stále som si pri teste povedal „škoda, že sa nedá nabiť a ešte by som niečo ušetril“. To plug-in hybrid vie. I keď niektorým to trvá strašne dlho a preto ich aj veľa ľudí potom využíva ako klasický hybrid. Pri GLE je to však o niečom inom. Ale nepredbiehajme.

A prečo nie s naftou?

Keď už som teda viac naklonený plug-in hybridu, prečo je drvivá väčšina kombinovaná len so zážihovým motorom? Existuje veľké množstvo zákazníkov, ktorí jazdia po diaľnici, jazdia svižnejšie, dlhšie trasy, jednoducho profil trate a štýlu jazdy viac vyhovujúci vznetovému motoru. A keď už musím na palube voziť navyše akumulátor a elektromotor a metre káblov, prečo nevyužívať vyššiu účinnosť vznetového motora? Aj tak s autom nebudem jazdiť na Ringu, šantiť sa na okreskách a podobne. Má mi predsa priniesť úsporu (preto hybrid), tak prečo by som mal platiť viac za benzín? Keď k tomu pripočítate dlhé trasy, „ťažšiu pravú nohu“, vždy vám z toho vyjde lepšie diesel.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

A tak ma pred pár rokmi Mercedes-Benz prekvapil, že okrem kombinácie elektriky so zážihovým motorom ponúkne aj kombináciu so vznetovým motorom. Keďže však plug-in hybridné dieselové Ečko už v ponuke na test nebolo, myslel som si, že sa s týmto GLE budem musieť uskromniť a nezistím to, čo som chcel s plug-in hybridným dieselom zistiť. Avšak mýlil som sa.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Najprv však pár slov o samotnej triede GLE. Iste netreba predstavovať, že predchodca ML prakticky v Európe rozbehol mániu SUV (po ňom nasledovala X5, XC90, Q7 a tak ďalej). V jeho tretej generácii prišlo k premenovaniu na GLE ako príslušnosť k triede E a od roku 2018 je na trhu najnovšia štvrtá generácia V167.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Zatiaľ najkrajšie GLE

Ak mám byť úprimný, najnovšie GLE sa mi páči zo všetkých 4 generácií najviac. Je azda najviac hranaté, pritom to tak vôbec nevyzerá. Takmer kolmá maska chladiča navodzuje dojem skutočne „drsného“ výrazu, o dizajne mi je však ťažko písať. To si musí urobiť názor každý sám.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Multibeam LED svietia aj za roh

Podotknem len, že testovaný kúsok mal aj AMG exteriérový balík, ktorý zvýrazňoval všetky krivky vpredu a vzadu inými nárazníkmi. Keď už sme pri prednej časti, tak nemôžem zabudnúť na svetlá. Príplatkové Multibeam LED hodnotím ako to naj, čo si aktuálne môžete kúpiť. Zatiaľ lepšie netieňovali v diaľkovom režime ani adaptívne LED od BMW. Dosvit je tiež perfektný, avšak laser od BMW v diaľke dosvieti ešte o kúsok ďalej, to treba uznať. Ale v konečnom dôsledku je to aj tak vrchol svetelnej techniky súčasnosti (aspoň čo sa týka bežných áut, také Porsche som v noci neskúšal). Párkrát sa mi stalo, že mi protiidúce auto bliklo, je to skrátka dané vysokým výkonom svetiel a kamera nie vždy dokáže úplne 100 % rýchlo zatieniť ten presný bod. Avšak dokáže vysvietiť aj priestor medzi autom, za ktorým idete a autom, ktoré ide oproti vám a už je bližšie k vášmu autu. Klobúk dole pred Multibeam LED.

Minimálne 20-palcové disky?

Podľa fotiek by ste tipovali, že má auto tak 18-palcové disky? Omyl, GLE jazdilo na 20-palcových diskoch a s vcelku vysokým profilovým číslom 50 pri šírke 275 mm. To dáva vcelku zabudnúť, či som ten obrubník či nerovnosť v teréne prešiel v pohode alebo s oškretím kolesa. Kto by chcel byť „kápo ciest“, ten určite zvolí aj 22-palcové obutie.

20-palcové disky úplne stačia

Airmatic pracuje skvelo

Spolu s kolesami sa mi spája popísať hneď podvozok. Príplatkový vzduchový Airmatic na oboch nápravách je doslova pohladenie na duši na našich cestách. Ako som písal pri teste malého Ačka, pri obchádzaní jám a priblížení sa k čiare auto prudko zabrzdilo aby ma varovalo, že idem mimo pruh. Však ja to viem milý Mercedes, len sa snažím chrániť tvoj podvozok. A keď to už bolo skutočne otravné, z časti aj nebezpečné (brzdenie z ničoho nič, keď je za vami nalepené ďalšie auto), tak som kapituloval. Pri GLE je to zajedno. Jamy so vzduchovým podvozkom tak odfiltruje, že len plavne prechádzate jednotlivé nerovnosti. Prakticky ako na lodi, len cítite jemné zhupnutie. O jazdných vlastnostiach je ťažké písať rozsiahle slohy, s pohotovostnou hmotnosťou cez 2,6 tony jednoducho musíte s tou váhou počítať. Aj keď sa auto sanží maskovať čo sa len dá, obzvlášť na brzdách je to veľmi cítiť.

Áno, záslepky miesto výfuku sú dnes "in".

Pozor na brzdy

Pri brzdách pozor na jednu vec. Prvá časť brzdového pedálu je určená na rekuperáciu, teda nebrzdíte auto mechanickými brzdami. Tie prídu k slovu až pri silnejšom stlačení pedálu, prípadne ak už skoro stojíte. Na to si treba zvyknúť. Veľakrát sa mi stalo, že som dobrzďoval jemne, len pomocou rekuperácie, pod približne 10 km/h už rekuperácia nebola účinná, odpojila sa a v tom momente sa auto akokeby zrazu rozbehlo. Samozrejme to bol len pocit, lebo jednoducho som ešte nebrzdil mechanickými brzdami, ale ani rekuperáciou, len auto sa posúvalo ďalej. Zo zvyku, že už to samozrejme človek dobrzdí tou konkrétnou silou na brzde, to však bolo nepríjemné a musel som zrazu na posledných pár metroch ešte silnejšie stlačiť pedál, aby sa k slovu dostali prevádzkové mechanické brzdy. Ešte doplním, že aj pri využívaní rekuperácie svietili brzdové svetlá.

Tak je tam Auto Hold alebo nie je?

Niekoľko dní som si tiež myslel, že GLE nemá funkciu Auto Hold. Avšak potom mi oznámil jeden pasažier, že treba silnejšie stlačiť brzdový pedál, ktorý aktivuje funkciu Auto Hold. Predchádzajúce Mercedesy mali vždy samotné tlačidlo, tu už to tak nefunguje a verím, že to tak bude aj v iných modeloch. Avšak nie všetci to tušia.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov

Asistent na asistenta

Množstvo asistenčných systémov je na rozpísanie azda jedného celého textu. Spomeniem ich aspoň pár. Adaptívny tempomat s asistentom v zápche funguje perfektne, sám zostane stáť, sám sa rozbehne, ak náhodou auto pred vami sa posunie len o kúsok, nezmätkuje a neposúva sa ale čaká, kým sa auto skutočne nepohne o ďalších pár metrov ďalej. Parkovací asistent hľadá miesta sám, k aktivácii stačí len stlačiť gombík, potvrdiť parkovacie miesto a všetko od brzdenia, točenia volantu či radenia obstaráva systém. Asistent jazdných pruhov som niekoľkokrát preklínal, keďže mi niekedy pomáhal prejsť zákrutu podľa čiar a niekedy ma viedol inam, ako som chcel v pruhu ísť.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

V interiéri vás, ktorí ste zvyknutí na dve obrazovky od MB, nič neprekvapí. Dotykové ovládanie na volante je tiež už roky známe, chválim, že stále zostali HW ovládače klimatizácie, aspoň tie pre teplotu. Trochu mi len vadil fakt, že teplota pre vodiča je schovaná v ľavom dolnom rohu stredovej obrazovky a vždy som na ňu nevidel cez veniec volantu. Ale to je taká drobnosť, že je to škoda vôbec zdôrazňovať.

Prijal by som buď silnejšiu sieťku alebo tvrdé zaťahovacie plato, avšak podobne jemnú sieťku má aj konkurencia.

Odvetrávanie sedačiek funguje podobne ako aj v BMW a iných prémiových autách. Je také nenásilné, jemné, nemáte pocit, že by vás hneď prefúklo na krížoch, môžete ho mať zapnuté aj dlhšiu časť cesty. Rovnako funguje aj vyhrievanie sedadiel. Ešte spomeniem head-up displej, ktorý je skutočne obrovský. V noci mi však trochu vadil v tom štýle, že keď som sa snažil na ceste netrafiť všetky diery, cez head-up displej neboli niektoré vidieť. Neberiem to však ako mínus, je to daň za naše skvelé cesty.

Burmester hrá perfektne, avšak ja ako nie veľký audiofil som to určite nemohol zhodnotiť úplne hodnoverne.

"Hybridizácia"

Tak ako dopadla hybridná jednotka v praxi? Poviem to úprimne, celý systém ma prekvapil v dobrom slova zmysele. Najprv som si myslel, že pohotovostná hmotnosť skazí všetku snahu o zistenie ideálnej spotreby. Niekoľkokrát som však auto otestoval na rovnakej trase a s výsledkom som bol viac ako spokojný. Ale poďme po poriadku.

K motoru nemám čo dodať, je úsporný, perfektne odtlmený, tichý, OM654 sa jednoducho zatiaľ vydaril.

Pohonnou jednotkou je 2,0-litrový vznetový štvorvalec OM654, ktorý produkuje 143 kW (193 k) a 400 Nm. Ten už v samotnej základnej konfigurácii je extrémne úsporný. K tomu mu pomáha elektromotor umiestnený medzi spaľovákom a 9-stupňovou automatickou prevodovkou, ten ponúka 100 kW (136 k) a 440 Nm.

Najprv na elektriku

Ako prvé som si chcel overiť udávaný veľkorysý dojazd takmer 100 km na elektrickú energiu. To je hodnota, ktorú pri plug-in hybridoch prakticky nenájdete, obzlášť nie na takto veľkom aute. Môže za to kapacita akumulátora až 31,2 kWh. Takže moja prvá otázka bola, zvládne udávaných takmer 100 km len na elektriku?

Pred motorom zostáva veľa miesta, škoda že prípadné výmeny reťaze to aj tak neuľahčí, tá je totiž vzadu pri prevodovke.

Testovaciu trasu som zvolil mimo diaľnice (čo je jasné, že tam by to auto nezvládlo udávaných takmer 100 km), avšak cesta sa začínala v Bratislave, pokračovala po starej ceste až do dediny kúsok od Piešťan. Teda takmer rovinnatá cesta, podiel okresiek a dedín s mestami zaručený, celková trasa bola 90 km. Nebudem vás napínať, auto to výlučne na elektriku zvládlo. A na konci cesty som mal ešte dojazd 8 elektrických km. K tomu si pripočítajte zapnutú klimatizáciu, odvetrávanie sedačky, jednoducho plný komfort na palube. Klobúk dole, toto som skutočne nečakal. Výsledná spotreba na úseku dlhom 90 km bola 27,5 kWh/100 km. Ak rátam, že z domácej siete ma stojí elektrina aj s distribúciou 16 centov (ZSE), výsledne som prešiel trasu v prepočte za 4,4 eur/100 km. Áno, s 2,7 tonovým veľkým SUV.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Ďalšie trasy

Druhýkrát som tú istú trasu chcel vyskúšať výlučne na spaľovací motor, avšak s nabitým akumulátorom, že koľko mu bude pomáhať elektromotor. Prešiel som ju so spotrebou 6,3 l/100 km a 0,6 kWh/100 km. Teda ak rátam priemerne cenu nafty 1,1 eur, tak to vychádza na 6,93 eur/100 km za naftu a 0,01 eur/100 km za elektriku. Tretíkrát som tú istú trasu absolvoval na spaľovací motor, avšak s akumulátorom ukazujúcim 0 %, teda podľa správnosti by nemal výrazne pomáhať. Keďže však auto dokáže pri každom povolení pedálu akcelerátora rekuperovať, k tomu vypne spaľovák, tak výrazne dokáže ušetriť naftu a k tomu cez dediny s jemným plynom ísť na elektriku. Prešiel som tú istú trasu za 5,5 l/100 km a 0,3 kWh/100 km. Teda za 6 eur/100 km za naftu a 0,05 eur/100 km za elektriku. Tretíkrát som tú trasu šiel predsa len trocha v lepšom jazdnom režime s menšou premávkou. Výsledkom je však to, že či máte alebo nemáte nabitý akumulátor, je to skoro zajedno. Pri šetrnej jazde dokáže auto rekuperovať toľko elektriny, čo stačí na pár km na jazdu na elektrickú energiu. Netreba tak nabíjať doma akumulátor, ak viete, že celú cestu prejdete výlučne na spaľovák, napríklad ak ste v režime Sport.

Head-Up displej je obrovský, farebný, obsahuje množstvo voliteľných údajov.

Ak totiž máte plne nabitý akumulátor, v bežnom režime Comfort využíva auto najprv energiu z neho a až pri silnejšej akcelerácii alebo vybití akumulátora sa zapína spaľovák. Apropo 0 % nie je úplne vybitý akumulátor. Podľa automobilky je v ňom stále dostatok energie na prípadne pomáhanie pri akcelerácii spaľovaciemu motoru, zároveň je stále nabitý nad úroveň pre degradáciu a teda netreba sa báť prípadneho zničenia.

Čo sa týka otáčok motora, pri 90 km/h "točil" dvojliter 1 250 ot./min., pri 110 km/h 1 500 ot./min a pri diaľničnej 130 km/h 1 750 ot./min. Ak si porovnáme aktuálnu spotrebu, tak pri medzimestskej 90 km/h spaľovací motor podľa údajov "bral" približne 6 l nafty na 100 km pri 130 km/h to bolo približne 8 l/100 km. Ak som šiel čisto na elektriku, pri 90ke to bolo okolo 25 kWh a pri 130ke niečo nad 32 kWh na 100 km.

Nestratí sa ani na diaľnici

Štvrtýkrát som ešte skúsil tú istú trasu prejsť po diaľnici, teda z Piešťan do Bratislavy ísť s plne nabitým akumulátorom, svižnejšie nad limit. Pri rýchlosti 140 km/h ešte auto zvláda ísť len na elektrickú energiu, avšak každá akcelerácia je už spojená s naštartovaním vznetového motora. Do Bratislavy som dorazil s najazdenými 91 km, s výslednou spotrebou 2,3 l/100 km nafty a 20,1 kWh/100 km. Teda 2,5 eur/100 km za naftu a 3,2 eur/100 km za elektriku. Dokopy 5,7 eur/ 100 km. Ekvivalent spotreby 5,2 l/100 km nafty, na veľkom SUV s pohotovostnou hmotnosťou cez 2,6 tony. Skladám klobúk dole, obrovský obdiv na dosiahnuté parametre. Aj keď ešte lacnejšie vychádza jazda len na elektrinu, tá sa dá výlučne využívať skôr v meste a na okreskách, čiže pri takejto rýchlejšej jazde sa k slovu dostane aj spaľovák. Avšak stále je to spotreba, ktorú by pri priemernej rýchlosti 91 km/h, ktorú som dosiahol, ťažko zvládala vôbec slávna Octavia I TDI, možno súčasná Scala s 1,6 TDI ktorú som testoval by to zajazdila o pár deci za menej. Ale s viac ako tonou hmotnosti menej a menším odporom vzduchu, valenia a všetkým s tým spojeným. Takže ak plug-in hybrid, tak takýto.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

Zohrieva sa spaľovák aj keď nepracuje?

V Mercedese som sa pýtal ešte na jeden dôležitý fakt a to je predohrev spaľováku. Keď som šiel na elektriku a potreboval pridať, elektronika zapla spaľovák a vyhnala ho až k 3 000 ot./min. Poslal som teda otázku, či existuje nejaké predohrievanie motora, či už z odpadového tepla z elektromotora alebo akumulátora. V odpovedi bolo popísané, že určitý tepelný manažment funguje, zásobuje zostatkové teplo aj spaľovací motor, ktorý je vypnutý, avšak nezohrieva ho do prevádzkovej teploty. Teda či v budúcnosti s tým bude pri častom vytáčaní spaľováku do vyšších otáčok problém alebo nie, to si netrúfnem povedať. Určite však na prípadné situácie v Mercedese mysleli a projektovali ho aj na to.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Vďaka bohu za rýchlonabíjanie

A to som sa ešte nedostal k nabíjaniu. Keďže Mercedes-benz pre GLE 350 de ponúka aj rýchlo nabíjanie formou COMBO zásuvky pre striedavý ale aj jednosmerný prúd. Na staniciach, ktoré disponujú výkonom do 50 kW som dokázal nabíjať auto výkonom 48 kW, z Mercedesu mi prišla odpoveď, že auto zvládne maximálny výkon až do 60 kW. Mne priemerné nabitie z udávanej 0 na 100 % trvalo vždy do 30 minút, ak mi stačilo do približne 98 %, bolo to aj do 25 minút.  Samozrejme z domácej zásuvky to bolo výrazne dlhšie, tam výkon dosahoval hodnoty okolo 2 kW. Je síce pravda, že sem tam sa vám stane, že nabíjací bod je nefunkčný, ako aj nám pri testovacej trase na spotrebu (tú mimochodom zvládlo auto za 6,5 l/100 km a s nulovou spotrebou elektrickej energie), prípadne je obsadený iným elektromobilom.

Je možnosť, že na nabíjačke stretnete človeka, s ktorým si pokecáte, avšak v tomto je zatiaľ tá najväčšia slabina elektrických a dobíjateľných hybridných áut. Jednoducho ak má čerpacia stanica 6 stojanov, na ktorých trvá priemerne doplniť plná nádrž menej ako 10 minút, na dorovnanie s elektromobilmi a súčasnou rýchlosoťu nabíjania by sme potrebovali viac ako dvojnásobok stojanov, teda aspoň 12 na rovnakej čerpacej stanici, alebo skrátiť čas nabíjania na porovnateľný s natankovaním spaľovacieho auta. Bežne je však k dispozícii 1 stojan s pomalým striedavým napätím alebo dvojica portov s jednosmerným napätím, avšak jeden CHAdeMO a jeden CCS (Combo). Súčasne ich však bežne nemôžete využívať, aspoň tak sa mi to stávalo na sieti staníc pri čerpačkách Slovnaft v Novom Meste nad Váhom, Piešťanoch, ale aj na niektorých staniciach GreenWay. Ak tam nabíja cez CHAdeMO napríklad niekto Leaf-a, vy musíte počkať alebo sa uskromniť s pomalším striedavým napätím. Toto je jednoducho niečo, čo sa musí zlepšiť, ak teda chcem využívať rýchlo nabíjanie, avšak náhodou tam predomnou už pred 3 minútami prišiel vodič s prázdnym Leafom a musím čakať aspoň pol hodinu. Mimochodom tie spomínané Slovnaft nabíjačky sú zatiaľ zadarmo, s využitím rýchlonabíjania cez Combo zásuvku je to veľkým pozitívom.

Záver

Za toto však Mercedes-Benz nemôže a preto je to len taká vsuvka, ktorá ma pri rozvoji elektromobilov a nabíjateľných hybridov zatiaľ trápi. Mercedes-Benz však predviedol, ako dokáže v praxi vyzerať skutočne využiteľný plug-in hybrid a reálne šetriť náklady aj v takto veľkom aute. Sám som zvedavý, či faceliftové Ečko dostane väčší akumulátor, ako predfacelift, na prejdenie 100 km na elektrinu by mu s menšou hmotnosťou a lepšou aerodynamikou a menšími odpormi stačil možno aj 20 kWh akumulátor.

GLE 350 de ukázalo, ako sa dá reálne žiť a jazdiť s plug-in hybridnou technológiou kombinovanou so vznetovým motorom. Technológia ukázala prednosti vznetového motora pri väčšej záťaži a vyššej rýchlosti, kde voči porovnateľnému benzínu jednoznačne auto ušetrilo množstvo litrov paliva. Nechcem rozoberať otázku, že kto má na takéto auto za viac ako 100 tisíc eur, bude mať aj na výslednú naftu či benzín. Áno, bude, ale svet nie je o zbytočnom mrhaní financií na niečo, čo ma vozí po bežných cestách. Pre majiteľa takéhoto auta ide o punc luxusu, novátorskej techniky, v garáži má skôr schované nejaké víkendové „náradie“. Takže za mňa obrovská poklona pre zosúladením techniky, kombinovaním výkonu a výslednej spotreby v takomto „mastodontovi“. Klobúk dole a sám som zvedavý, či sa takáto kombinácia uchytí. Bol by som veľmi nerád, ak by skončila podobne ako pri Peugeotoch a odišla do stratena.

Typ karosérie: SUV
Trieda / kategória: vyššia stredná trieda
Vonkajšie rozmery: 4 924 x 2 022 x 1 797 mm
Druh pohonu: vznetový motor + elektromotor
Zdvihový objem (ccm): 1 950
Počet valcov / ventilov: 4/16
Maximálny výkon (kW / ps): 143 kW (193 k) spaľovací motor, 100 kW (136 k) elektromotor, 235 kW (320 k) systémový
Maximálny krútiaci moment (Nm): 400 Nm spaľovací motor, 440 Nm elektromotor, 700 Nm systémový
Maximálna rýchlosť (km/h): 160 km/h na elektriku, na spaľovací motor 210 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s): 6,8
Spotreba mesto/mimo/mix (l/100 km): 1,1 až 1,3 l nafty a 27 až 31,4 kWh elektriky na 100 km (výrobca), testovacia trasa 6,5 l nafty
Prevodovka: automatická 9-stupňová
Pohotovostná hmotnosť (kg): 2 655 kg
Celková hmotnosť (kg): 3 260 kg
Pohon: všetkých 4 kolies
Rozmery kolies: 275/50 R20
Rozchod (p/z), rázvor: 1 667 mm vpredu a 1 687 mm vzadu, rázvor 2 995 mm
Kapacita akumulátora: 31,2 kWh
Objem kufra: 1 915 l pri sklopení 2. radu sedadiel
Cena ( Euro ): 104 598 €

PLUSY:

+ skvelé Multibeam LED svetlá;

+ úsporný vznetový motor;

+ celkové zladenie vznetového a elektromotora;

+ možnosti príplatkovej výbavy;

+ nízky hluk aj vďaka hodnote cx len 0,29;

+ možnosť rýchlonabíjania;

+ stále niektoré HW ovládače na klimatizáciu;

+ pohodlné sedadlá;

+ možnosť jazdiť len na elektriku.

     

MÍNUSY:

- horší výhľad pred seba a dozadu (kompenzuje to kamera);

- vyššia cenovka;

- z miesta vodiča ťažšie vidieť na nastavenú teplotu klimatizácie;

- len sieťka na panoramatickej streche (v lete stále prehreje viac interiér ako s pevnou zaťahovacou plochou).

  Mercedes-Benz GLE 350 de 4MATIC
235 kW A9 AMG Line
BMW X5 xDrive45e
290 kW A8
základný model 68 070 €
(GLE 300 d 4MATIC 180 kW A9)
66 300 €
(X5 xDrive25d 170 kW A8)
adekvátny model 77 286 €
(GLE 350 de 4MATIC 235 kW A9)
77 600 €
(X5 xDrive45e 290 kW A8)
adekvátna výbava asistent zmeny jazdného pruhu, Multibeam LED, parkovací asistent s PDC vpredu a vzadu, kamera vpredu a vzadu a okolo vozidla, head-up displej, MBUX asistent, 20-palcové disky, AMG Line exteriér a interiér, bezkľúčový vstup, panoramatická strecha, Burmester soundsystem, tmavé zadné sklá, vyhrievané predné a zadné sedadlá, odvetrávané predné sedadlá, vzduchový podvozok s adaptívnymi tlmičmi, adaptívny tempomat, bočné airbagy vzadu, DAB rádio, ťažné zariadenieelektricky sklopné zadné sedadlá, automatická 4-zónová klimatizácia, navigácia v sérii: 19-palcové disky, alarm, LED svetlá, automatická 2-zónová klimatizácia, parkovací asistent s PDC vpredu a vzadu, elektrické predné sedadlá, navigácia, DAB rádio, adaptívny vzduchové pruženie

za príplatok: M Sport s 20-palcovými diskami a M brzdami a športovým volantom 5 995 €, Innovation balík s laserovými svetlami a adaptívnym tempomatom a head-up displejom a ovládanie gestami a asistent diaľkových svetiel a rozšírený asistent parkovania 6 714 €, bezkľúčový vstup 1 189 €, panoramatické strešné okno 1 964 €, zatmavené zadné sklá 568 €, automatická 4-zónová klimatizácia 724 €, vyhrievanie sedadiel vpredu a vzadu 827 €, odvetrávané predné sedadlá s M multifunkčnými sedadlami 3 410 €, Bower and Wilkins 5 686 €
výsledná cena 104 598 € 104 677 €
  Audi Q7 55 TFSI e quattro
280 kW A8 S line
Volvo XC90 T8 AWD
287 kW A8 Inscription
základný model 63 230 €
(Audi Q7 45 TDI quattro 170 kW A8)
63 650 €
(XC90 B5 diesel AWD 173 kW A8 Momentum)
adekvátny model 79 440 €
(Q7 55 TFSI e quattro 280 kW A8 S line)
83 850 €
(XC90 T8 AWD 287 kW A8 Inscription)
adekvátna výbava v sérii: 19-palcové disky, LED svetlá, 3-zónová klimatizácia, elektrické predné sedadlá, adaptívne vzduchové pruženie, PDC vzadu, tempomat, navigácia, digitálny displej, DAB rádio

za príplatok: 20-palcové disky 1 069 €, zadné bočné airbagy 450 €, Bang and Olufsen 6 922 €, Matrix LED svetlá 2 699 €, head-up displej 1 574 €, bezkľúčový vstup 1 384 €, parkovací asistent 878 €, S line sportpaket 3 665 €, komfortná lakťovka 214 €, športový volant 141 €, koža Valcona 1 294 €, klimatizované sedadlá vpredu 1 237 €, vyhrievané predné a zadné sedadlá 900 €, zatmavené zadné sklá 507 €, panoramatické strešné okno 1 969 €, Asistent Paket Tour s adaptívnym tempomatom 1 788 €, Audi pre sense 337 €
v sérii: 20-palcové disky, 4-zónová klimatizácia, DAB rádio, slnečné clony na zadných sedadlách, navigácia, adaptívny tempomat, zadné PDC, bezkľúčový vstup, LED svetlá

za príplatok: Bower and Wilkins 2 970 €, 360-stupňová kamera 600 €, parkovací asistent 370 €, balík s panoramatickou strechou a head-up displejom 4 400 €, balík s vyhrievanými prednými sedadlami a volantom 550 €, odvetrávané a masážne predné sedadlá 750 €, perforovaná koža 2 360 €, vyhrievané zadné sedadlá 350 €, vzduchový podvozok vzadu 2 280 €, ťažné zariadenie 1 110 €, zatmavené zadné sklá 450 € 
výsledná cena 106 907 € 96 020 €