Honda iba minulý rok predstavila superostrý hot hatch Civic Type R z 9. generácie Civicu a už aj predznamenáva ďalšiu generáciu. Na tohtoročný autosalón do Ženevy totiž Japonci priviezli prototyp 10. generácie Civicu s karosériou hatchback. Na európsky trh príde už začiatkom budúceho roka. Automobilka ho plánuje vyrábať vo Veľkej Británii a vyvážať do celého sveta vrátane USA.

Desiata generácia hatchbacku Civic príde na trh už budúci rok. Vyrábať ju budú vo Veľkej Británii.

Civic 10. generácie bude dlhší a širší, jeho výška ale klesne.

Všetky horúce a dôležité novinky 86. autosalónu Ženeva 2016 nájdete na: http://zeneva-2016.topspeed.sk/

Dizajn vychádza zo sedanu 10. generácie Civicu, ktorú Honda predstavila ešte na jeseň. Prináša však v Európe obľúbenejšiu 5-dverovú karosériu. Nový Civic oproti 9. generácii narastie. Prototyp je totiž o 30 mm širší a 130 mm dlhší ako súčasný hatchback. To sľubuje viac miesta pre posádku. Je však o 20 mm nižší, čo prispeje k športovejšiemu vzhľadu. Nový Civic tak bude o 140 mm dlhší ako Ford Focus a o 245 mm dlhší ako VW Golf

 

Pod kapotou môžeme očakávať tri pohonné jednotky, dve benzínové a jednu naftovú. Slabší benzínový motor bude mať objem 1,0 litra, tri valce a turbo. Mal by nahradiť súčasnú 1,4-ku a ponúknuť výkon okolo 100 koní. Druhým benzínom v ponuke bude prepĺňaný 1,5 litrový 4-valec VTEC, ktorý v americkej špecifikácii sedanu produkuje 128 kW (174 k). Tretím motorom v ponuke by mal byť 1,6 litrový vznetový 4-valec DTEC, známy aj zo súčasnej generácie. Mal by však ponúknuť viac výkonu ako 88 kW (120 k), ktorým disponuje teraz. Motory budú štandardne spojené so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, no v ponuke bude aj bezstupňová prevodovka CVT.

Zdroj: tlačová správa, autocar