Najviac výčitiek kritikov elektromobilov smeruje najmä k malému dojazdu a pomalému nabíjaniu. Jediným výrobcom, ktorý má dnes elektromobily s „použiteľným“ dojazdom na jedno nabitie, je americká Tesla. Minulý rok sa majiteľ Tesly pokúsil prekonať trasu Košice – Bratislava (400 km) na jedno nabitie. Do hlavného mesta prišiel so zostávajúcim dojazdom 45 km. Tesla Model S P85 má tabuľkový dojazd 425 km, reálne sa dá dosiahnuť ešte viac.

 

Automobil bude stáť na modulárnej platforme, takže inžinieri v Štuttgarte môžu využiť elektrický pohon vo viacerých modeloch.

Prejsť viac ako 400 km na jedno nabitie je z pohľadu dnešných elektromobilov pôsobivá hodnota. Pokrok sa však nezastavil a bolo len otázkou času, kým príde niekto s väčšou hodnotou. Mercedes sa rozhodol naplno konkurovať Tesle a pripravuje elektromobil s dojazdom až 500 km!


Verím, že aj táto hodnota bude pre niektorých ľudí málo. Ale koľkokrát urobíte za deň viac ako 500 km? Vráťme sa však naspäť k elektrickému Mercedesu, o ktorom prezradil šéf vývoja niekoľko zaujímavostí. Automobil bude stáť na modulárnej platforme, takže inžinieri v Štuttgarte môžu využiť elektrický pohon vo viacerých modeloch. Automobil príde s rôznymi kapacitami batérii, ktoré umožnia dojazd v rozsahu 367 – 500 km. Thomas Weber dodal, že elektromobil by mal prísť čoskoro. Zatiaľ však nevieme o aký typ karosérie pôjde.


Mercedes to myslí s elektromobilmi vážne. Do vývoja „zelených“ technológii investoval minulý rok približne 2,9 miliardy eur, čo je polovica rozpočtu oddelenia výskumu a vývoja celého Daimleru. Daimler investuje okrem elektromobilov aj do vývoja vodíkových článkov a plug-in hybridov. Priamy konkurent pre nové BMW 330e má prísť do roku 2017.

 

Zdroj: autoblog