Palivo so 70% je akcia na podporu a propagáciu elektromobility. Verili by ste tomu?

Mnohých vodičov z celého Slovenska iste sklame, že akcia sa netýka celej republiky. Dnes palivo za tretinu bežnej ceny natankujú len vodiči v Bratislave. Ide o spoločný projekt Škoda Auto Slovensko a Slovnaft a predstavte si, je za tým propagácia elektromobility. Ako to celé dáva zmysel? Vysvetľuje Robert Barta, koordinátor projektu eMobility v ŠKODA AUTO Slovensko:

Dnes (štvrtok 27.05. medzi 13 a 14h) môžu motoristi na čerpacej stanici Slovnaft na Prístavnej ulici v Bratislave tankovať palivá len za tretinu ceny! Zľava je totiž až 70 %.

Rozdiel v cene prevádzky medzi tradičným vozidlom a elektromobilom môže byť ešte značnejší, ak šofér kombinuje večerné domáce nabíjanie s bezplatnými nabíjacími stanicami, napríklad v nákupných centrách. Motoristi tak šetria nielen na nákladoch na cestovanie, ale tak isto už pri samotnej kúpe vozidla, keď sa stretnú s lacnejším povinným zákonným poistením, odpusteným poplatkom za registráciu vozidla, ale čakajú ich aj podstatne nižšie servisné náklady.“

Škoda podporuje elektromobilitu veľmi netradične.  Motoristov vyzvala „tankovať inaq“ a ušetriť až 70 %

V spolupráci so spoločnosťou Slovnaft zmenili čerpaciu stanicu na „nabíjacie centrum“ s cieľom poukázať na atraktivitu elektromobility. Štát do podpory zelenej formy dopravy plánuje investovať približne 51 miliónov eur. Slovnaft sieťou nabíjacích staníc MOL Plugee rozširuje ponuku pre zákazníkov, ktorý využívajú alternatívny pohon v spojení s ďalšími službami a zázemím čerpacej stanice.

Na rastúci trend zareagoval aj štát a časť prostriedkov plánuje využiť práve na vybudovanie 228 ultrarýchlych nabíjacích staníc pri diaľniciach, 500 rýchlonabíjacích staníc a vyše 2 600 AC staníc pre mestá a firmy. Zvyšujúcemu záujmu Slovákov o ekologickejšiu dopravu prispieva aj značka Škoda, ktorá práve uviedla prvé plnohodnotné elektrické SUV ŠKODA ENYAQ iV. Jeho cena začína na cene 34 590 eur s DPH. Maximálny dojazd pritom predstavuje viac než 500 km na jedno nabitie (podľa WLTP), čo v ideálnych podmienkach stačí na cestu z Bratislavy do Košíc.

S elektromobilom ŠKODA ENYAQ iV jazdíte za tretinu

Okrem toho, že elektromobily sú vďaka svojej bezemisnosti šetrné k životnému prostrediu, uľavia aj našim peňaženkám v rámci dennej spotreby. Odborníci zo ŠKODA AUTO Slovensko vyrátali, že cena za sto kilometrov jazdy týmto elektromobilom sa v priemere rovná približne tretine ceny jazdy klasickým vozidlom so spaľovacím motorom. Cenu za nabíjanie elektrického vozidla si pritom dokáže majiteľ aktívne regulovať.  

  ENYAQ iV 60
(132 kW) Loft
KODIAQ 1.5 TSI
(110 kW) DSG Style
Priemerná spotreba 15,5 kWh/100 km (WLTP) 7,45 l/100 km (WLTP)
Cena za jednotku PHM* 0,2 € / 1 kWh (80:20) 1,40 € / 1 l benzínu
Cena za 100 km 3,10 € 10,40 €
Cena PHM za rok
(20 000 km)
614 € 2 086 €
Celková úspora 1 472 € (70,56%)*  


* Pomer domáceho AC nabíjania (sadzba 0,15 eur / kWh) a DC nabíjania
   (sadzba 0,39 eur / kWh) 80:20