Od premiéry novej Toyoty GR Corolla uplynulo len pár dní. Športový hatchback v mnohých veciach ide ruka v ruke so svojim menším súrodencom GR Yaris, no pár odlišností predsa len nájdeme. Azda tým najzásadnejším je predaj. Zatiaľ čo menší model z dvojice je dostupný aj na starom kontinente, Corolla sa sem pravdepodobne nedostane a bude výsostnou záležitosťou pre americký a pochopiteľne aj domáci japonský trh. Vzhľadom k tomu, aký fantastický je Yaris, je veľká škoda, že najnovší prírastok rodiny GR u nás neuvidíme, veríme totiž, že by si rozhodne našiel značné množstvo záujemcov.

Ktorý variant by bol krajší? 

Aj keď majú skoro rovnakú techniku, okrem iného je medzi Yarisom a Corollou samozrejme rozdiel aj v karosérii. Áno, v obidvoch prípadoch ide o hatchback, menší model má len troje dvere, zatiaľ čo Corolla je päťdverová. Prakticky okamžite sa tak začali vynárať otázky, ako by novinka vyzerala v 3-dverovom prevedení. A nemuseli sme ani dlho čakať a už tu máme prvý pokus, ktorý prišiel od pomerne známeho grafika X-Tomi Design, ktorý pravidelne tvorí rendery rôznych vozidiel. Jeho najnovším počinom je práve trojdverová GR Corolla, ktorá bez zadných dverí vyzerá fantasticky. Dovolím si tvrdiť, že možno aj lepšie ako originál. Niektorí by mohli namietať, že sa tak zníži praktickosť auta, s čím jednoznačne súhlasím, no ak berieme do úvahy len čisto dizajn, variant len s prednými dverami vyzerá o čosi lepšie. 

GR Corolla dostala po vzore Yarisu preplňovaný trojvalec, ktorý však v tomto prípade posilnil až na 305 koní (224 kW), pričom narástol aj maximálny krútiaci moment a to na 370 Nm. S motorom spolupracuje 6-stupňový manuál a nechýba ani pohon všetkých kolies GR-Four, ktorý dokáže voľbou konkrétneho režimu deliť výkon medzi prednou a zadnou nápravou v pomere 60:40, 50:50 a 30:70. Čo sa zovňajšku týka, tak podľa môjho názoru vyzerá Corolla ešte agresívnejšie než Yaris, čo len podtrhávajú tri koncovky výfuku a relatívne veľké zadné krídlo. 

KTORÝ VARIANT SA VÁM VIAC PÁČI?
  • 3-dverový ( 27% )

     

  • 5-dverový ( 63% )

     

  • Ani jeden ( 10% )

     

Odpovedalo 51 ľudí  

Render: X-Tomi Design