Ak je človek nahnevaný, jazdí agresívnejšie a je nebezpečný pre okolie. Ak je rozrušený a nepozorný, rovnako predstavuje riziko pre ostatných účastníkov premávky, ktorých môže prehliadnuť. Keby to systém v aute dokázal rozoznať, môže vytvoriť podmienky na to, aby ho upokojil alebo upriamil jeho pozornosť na riadenie.
Autá budú rozoznávať našu náladu

Príjemné prostredie a hudba by mohli pomôcť upokojiť vodiča

Nuž, naša nálada výrazne ovplyvňuje náš štýl jazdy. Ak je človek nahnevaný, jazdí agresívnejšie a je nebezpečný pre okolie. Ak je rozrušený a nepozorný, rovnako predstavuje riziko pre ostatných účastníkov premávky, pretože môže prehliadnuť prichádzajúce auto, cyklistu, alebo chodca. Pri použití v aute by preto tento systém mohol pomôcť vodičovi. Ak sadne do auta nahnevaný alebo frustrovaný, môže mu systém v aute pomocou správnej hudby, osvetlenia, či masáže vytvoriť prostredie, ktoré ho upokojí. Prípadne ak je nepozorný, môže ho auto upozorniť, aby sa venoval riadeniu. No nielen to.

Nezadržateľne sa totiž blíži doba autonómnych áut. Rôzne prieskumy ale ukazujú, že ľudia tejto technológii dostatočne neveria. Nuž a práve rozoznanie emócií posádky by mohlo pomôcť. Systém na rozoznanie emócií podľa výrazu tváre by mohol pomôcť napríklad zmeniť štýl jazdy auta v autonómnom režime, ak zaznamená strach v tvári vodiča. Prípadne ak vodič vyzerá zmätený, môže ho auto pomocou displeja ubezpečiť, že zvolilo vhodnú a správnu trasu k želanému cieľu. Ako to funguje v praxi by sme mohli vidieť už čoskoro. Spoločnosť spolupracuje s nemenovanými nemeckými a japonskými automobilkami a tvrdí, že prototyp systému v aute uvidíme už v roku 2018. Mimochodom, podobný systém vyvíja aj Ford.

Zdroj: Carscoops