Nový  roadster od Fiatu dostane výrazný retro dizajn. Taliani, okrem 200 koňovej verzie Abarth, prinesú aj oholenú verziu na "plecháčoch".

Taliani sa vydajú cestou Fiatu 500 a ich roadster dostane retro dizajn v štýle Fiatu 124 Spider.

Pôvodne bolo v hre obnovenie typu Barchetta, no teraz to vyzerá, že automobilka siahne hlbšie do histórie. Novinka by mohla dostať meno 124 Spider a nadviazať tak na úspešný roadster, ktorý sa udržal vo výrobe od roku 1966 do roku 1985. Rovnako, ako chystaná novinka, aj pôvodný Fiat 124 Spider mal klasickú koncepciu s motorom vpredu a pohonom zadných kolies. Jeho karosériu navrhli v dizajnovom štúdiu Pininfarina a v posledných rokoch produkcie ho dokonca predávali pod touto značkou, ako Pininfarina Spider Azzura. Možný zámer Fiatu použiť meno, ktoré bolo na trhu takmer 20 rokov, naznačuje aj fakt, že automobilka požiadala o zaregistrovanie obchodného názvu Fiat 124 a Fiat 124 Spider v USA. Podľa zdrojov z automobilky dostane taliansky roadster výrazný retro dizajn a bude sa podobať práve na originálny Fiat 124 Spider. Vyzerá to teda, že vedenie automobilky by rado napodobnilo úspech, ktorý majú ešte stále s malou 500-kou.

Fiat 124 Spider bol na trhu takmer 20 rokov. Napodobní ho jeho moderná reinkarnácia?

Novinka od Fiatu bude z Mazdou MX-5 zdieľať nápravy a šasi. Pod kapotou si však pravdepodobne nájde miesto 1,4 litrový, turbom prepĺňaný motor MultiAir. Ten môžeme nájsť napríklad aj v Alfe Romeo Gulietta, v ktorej dosahuje výkon 125 kW (170 k). Spolu s plánovanou hmotnosťou pod 1 000 kg, by to malo stačiť na viac ako slušnú dynamiku. Automobilka navyše neskôr pripraví aj verziu Abarth, v ktorej by mal rovnaký motor ponúknuť okolo 200 koní. Fiat, ale plánuje predávať aj ľahkú verziu v štýle Caterhamu 165, na plechových diskoch a oholenú od všetkého čo nie je vyslovene potrebné na jazdu.

Jedným z dizajnových prvkov, ktoré novinka preberie je aj tvar zadnej kapoty.

Podľa dohody medzi oboma automobilkami by mala prísť na trh najskôr Mazda MX-5. Tú Japonci predstavili minulí rok a na trh by sa mala dostať v roku 2015. Roadster od Fiatu potom príde 12 mesiacov po nej. Jeho cena by mohla začínať na hranici okolo 27 000 €.

Zdroj: autoexpress