Auto vás stojí peniaze aj keď len stojí v garáži.

Najviac nás vo všeobecnosti na našich autách stojí strata hodnoty. Deje sa tak najmä pri kúpe nového vozidla. AAA zobralo ako príklad sedan Honda Accord. Jeho prevádzkové náklady ročne predstavujú 9150 dolárov (6650 eur). V prípade bližšie nešpecifikovaného SUV musia majitelia priemerne ročne počítať s financovaním vo výške 11 600 dolárov (8430 eur). Strata hodnoty auta z oboch súm priemerne predstavuje 39 %. Americkí majitelia teda prídu o 3568,5, resp. 4524 dolárov len preto, že majú auto. Na druhej strane tieto čísla musíme brať s rezervou, pretože rôzne autá strácajú na hodnote veľmi odlišné percentá.

Niektorí ľudia si myslia, že za prevádzkou auta sa skrýva len tankovanie a občasné doliatie oleja. Pravda je však úplne iná. Väčšina z nás dobre vie, že 4 litrová papierová spotreba môže byť pre peňaženky zradná.

Americká štúdia nám môže poslúžiť len na ilustráciu. V našich podmienkach sú ceny a podmienky iné.

K celkovým nákladom a strate hodnoty prispieva aj počet prejazdených kilometrov. Priemerný Američan ročne zvládne 24 000 km. V Európe je toto číslo podľa môjho názoru nižšie.

Bežný motorista najviac pociťuje platby za tankovanie a servis. Tieto výdavky odchádzajú z peňaženiek priamo pred našimi očami a teda je jasné, že nás trápia najviac. Stratu hodnoty si vo väčšine prípadov uvedomíme až pri opätovnom predaji.

Štúdia zahŕňa aj také faktory ako strata času počas cesty do práce, resp. strata času počas používania auta. Na naše pomery ide však o nepoužiteľné čísla, pretože v USA musia vodiči absolvovať oveľa väčšie vzdialenosti a majú úplne iné platy.

Zdroj: wsj.com

Prečítajte si aj:  Najhodnotnejšími značkami sú Toyota, Mercedes a BMW. Darí sa Porsche