Ford Mondeo ST200 Tournier Mk2

Ako prvý v abecednom poradí je v tejto časti model od Fordu. V ponuke výrobcu pôvodom z USA boli viaceré kombíky, avšak niečo športovejšie prišlo až s príchodom Mondea Mk2, teda výrazne modernizovanej prvej generácie. V tomto modeli sa totiž po prvýkrát objavili písmenká ST, ktoré Ford používa dodnes. I keď dnes to nie je to naj, je tu ešte RS, kombík však s logom RS z dielne Fordu nevyšiel.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Verzia ST200 v prvej generácii Mondea prišla až takmer úplne na záver produkcie, vo výrobe bola len rok (1999 až 2000). Išlo o upravený 2,5-litrový vidlicový atmosférický šesťvalec, ktorý v sériovom Mondeu mal 130 kW (177 k). Verzia ST podľa názvu pridala na 151 kW (205 k) a krútiaci moment na 235 Nm.

Modré podklady budíkov nevyužíval len Ford pre modely ST.

Existovala ešte verzia ST24, tá však využívala rovnaký motor ako sériový model, a tak ju nespomínam. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne za necelých 8 sekúnd a maximálna rýchlosť je takmer 250 km/h (243 km/h). Automobil dostal športové pruženie, športové sedadlá Recaro s polokoženým čalúnením alebo modrý podklad budíkov. Do série sa dostali aj 17-palcové disky alebo digitálna klimatizácia. Nakoľko nie je Mondeo zatiaľ brané ako vyhľadávaný youngtimer, aj ceny verzie ST200 nie sú veľmi vysoké. Kombíkov je na predaj ešte menej ako sedanov, aktuálne som našiel jeden za prijateľných 3 500 eur. Azda najnižšia cena za auto z môjho zoznamu. :)

Mercedes-Benz E36 AMG T-Modell S124

Ďalším v poradí je auto od najstaršej značky sveta, Mercedes-Benz. I keď som v predchádzajúcom článku dostal v diskusii pár návrhov, ani jeden z nich to nebude. Prvým AMG modelom s karosériou kombi totiž môžeme datovať do generácie S124, konkrétne po jej poslednej modernizácii s písmenkom E.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Vtedy dostal zaoblenejšiu masku, kapotu, kufor a aj najvýkonnejší variant kombi verzie. I keď V8 zostalo vyhradené len pre sedany, ani radový atmosférický šesťvalec nie je na zahodenie. Tým bol 3,6-litrový motor verzie E36 AMG T-Modell.

I keď je toto interiér vrcholnej verzie E60 AMG, voči E36 sa líšila len v detailoch.

Ponúkal maximálny výkon 200 kW (272 k), krútiaci moment 385 Nm a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za približne 7,2 sekundy. Maximálna rýchlosť bola elektronicky limitovaná na 250 km/h. Automobil mal tiež odlišný bodykit a bohatšiu sériovú výbavu. Zohnať tento kúsok však nie je vôbec jednoduché. Málo vyrobených kusov ťahá cenu hore a prvý AMG kombík si tak môžete kúpiť od približne 15-tisíc eur. Ceny však raketovo stúpajú do výšin.

Opel Omega A Caravan Irmscher 4.0

Tretím v poradí je športovo ladený kombík od Oplu. Ešte predtým, než začali trh dobíjať modro sfarbené kombíky s logom OPC, tu bol úpravca Irmscher. Ten upravoval nielen veľký Senator, ale aj menšiu Omegu prvej generácie, teda A-čko. Ako aj v Senatore, aj v menšej Omege bol dostupný maximálne 4,0-litrový atmosférický radový šesťvalec so 4-ventilovou technikou. Ten bol vo výrobe len rok (1991 až 1992). Na rozdiel od Lotusu Omega ste si mohli upravenú Omegu od Irmscheru kúpiť aj v karosérii kombi (Caravan).

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Radový 4-litrový šesťvalec v tomto prípade ponúka 200 kW (272 k) a 395 Nm krútiaceho momentu. Na zadnú nápravu putoval krútiaci moment cez 5-stupňovú manuálnu prevodovku. Automobil stál na 17-palcových diskoch a pohotovostná hmotnosť veľkého kombi neprekročila 1,6 tony. Na 100 km/h tak model zrýchlil za 6,4 sekundy a maximálna rýchlosť bola 249 km/h. Automobil mal tiež odlišný bodykit a napríklad dostupné predelené predné svetlomety plastovým krytom. Ako je na tom s cenou dnes? Aktuálne som nenašiel žiadnu Omegu A Irmscher Caravan 4,0 na predaj, jej cenu tak môžeme len odhadovať. Nemyslím si však, že by bola nižšia, ako 10-tisíc eur.

Posledný článok a pokračovanie nabudúce...

Zdroj obrázkov: retro-rides, thecarinvestor, motor-talk, autoextrem, bringatrailer, youtube, pinterest, tunings, benztuning, autodata, 

KTORÉ BY STE CHCELI MAŤ VO SVOJEJ GARÁŽI VY?
  • Ford Mondeo ST200 Tournier Mk1 ( 18% )

     

  • Mercedes-Benz E36 AMG T-Modell S124 ( 62% )

     

  • Opel Omega A Caravan Irmscher 4.0 ( 20% )

     

Odpovedalo 92 ľudí