Podľa Nissanu by vozidlá mohli interpretovať signály z mozgu vodiča a zlepšiť tak prípadný autonómny režim. Výkonný viceprezident Nissanu, Daniele Schillaci, prezradil, že väčšina ľudí by dnes najradšej nechala autonómny režim šoférovať a o nič sa nestarali. Takzvane by prenechali kontrolu strojom. Je to však správne riešenie?

Umelá inteligencia sa môže naučiť pomáhať vodičom v rýchlejšej reakcii.

Počas predvídania môže mozog vodiča inicializovať určitý pohyb, ktorý už predtým začne technológia podpory vodiča prediktívne vykonávať. Na základe detegovania a vyhodnotenia takzvaného nepohodlia vodiča dokáže táto umelá inteligencia zmeniť jazdný štýl v autonómnom režime. Ak sa teda nebudete cítiť dobre, vozidlo na základe vašich vnemov spomalí alebo prestane predbiehať.

Počas testov má vodič na sebe masku, ktorá meria aktivitu mozgových vĺn.

Vodič má počas testov na hlave zariadenie, ktoré meria aktivitu mozgových vĺn a tie následne analyzujú autonómne systémy. Vďaka predvídaniu dokážu systémy zrýchliť jednotlivé kroky, ako napríklad otočenie volantu alebo spomalenie vozidla o 0,2 až 0,5 sekundy. Tieto zásahy sú takmer nepozorovateľné. Čo si o tom myslíte? Má sa šancu umelá inteligencia naučiť rýchlejšie reakcie od nás, vodičov? Prípadne nejaké naše zlozvyky?

Zdroj foto: Nissan

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov