Rusko a Saudská Arábia by sa možno aj dokázali dohodnúť, no celú snahu kazí Irán. Ten tvrdohlavo odmieta obmedziť ťažbu.

Analytici sa mýlili

Kartel OPEC, kde hrá najdôležitejšiu úlohu Saudská Arábia, mal zmraziť produkciu ropy. No po vyhlásení, že tak urobí len ak k rovnakému kroku pristúpi Irán bolo obchodníkom jasné, že žiadne kapacitné obmedzenie ťažby nehrozí. Irán totiž už niekoľkokrát vyhlásil, že po zrušení medzinárodných sankcií bude ťažbu navyšovať. To spôsobí, že aj Saudská Arábia bude naďalej pumpovať na trh viac a viac ropy (nechce totiž stratiť podiel na trhu). Výsledkom je, že ponuka je väčšia ako dopyt a cena bude aj naďalej klesať. Krajinám z Blízkeho východu kvôli nízkej cene ropy klesol príjem, stále však z ťažby dosahujú zisk. Omnoho horšie pôsobí nízka cena na severoamerických producentov a na Rusko. Očakáva sa, že v blízkom období niektorí z amerických ťažbárov skrachuje a hodnota ropy tak pôjde opäť hore. No analytici predpokladali podobný scenár už pred mesiacmi a stále sa nič nedeje.

OPEC, a aj iné krajiny ťažiace ropu, nevedia nájsť spoločnú reč a odmietajú znížiť ťažbu. Nedostatok suroviny na trhoch by totiž poslal cenu hore. Rusko a Saudská Arábia by sa možno aj dokázali dohodnúť, no celú snahu kazí Irán. Ten tvrdohlavo odmieta. A vďaka Iránu si dnes užívame nízke ceny palív. V najbližšom období by mali síce mierne stúpať, ale hneď potom zamieria dolu. Vývoj cien ropy totiž v SR kopírujeme s niekoľkotýždňovým oneskorením. Aj keď smerom hore rastú, samozrejme, ceny vždy rýchlejšie...

No, sťažovať sa určite nemusíme, ešte pred rokom a pol stál liter benzínu viac ako 1,5 €.


Zdroj: sme