Mám ho len druhý deň, ale už je mi jasné, že to je „divoch“. Nejde o motor BMW 2.0 TwinPower turbo naladený na 225 kW (306 k) a 450 Nm (mimochodom, s trochou nadhľadu sa dá povedať, že to je v podstate prezlečené BMW M135i xDrive), ale o celkovú jazdnú dynamiku a jej zladenie. A keďže som zaťažený na podvozky, žasnem dvojnásobne. S tak hravým autom som už dlho (ak vôbec niekedy) nejazdil. Je pritom zaujímavé, že ho mnoho novinárov nazýva obratným. Obratnosť a hravosť sú pritom dva rozdielne faktory a rozhodne poznám obratnejšie mestské autá ako toto. Ale tá hravosť, ľudia, je šialená. Až tak, že sa s ním musíte naučiť jazdiť, inak sa budete v každom rýchlom oblúku vlniť ako so starou vybehanou Alfou Romeo, korigovať v panike smer a odhadovať reakcie predných kolies na natočenie volantu. Viac ako inde tu totiž predná a zadná náprava reálne spolupracujú a komunikujú. Od volantu však musia dostať rázny pokyn, čo vlastne chcete, inak vás Clubman pekne „vypečie“. Už sa však zbytočne rozpisujem, viac v samotnom teste.

Testovaný Clubman má prevádzkovú hmotnosť 1625 kg, príves však ťahať nemôže. Na montáž ťažného zariadenia preto zabudnite. A ako je to s montážou držiaka na bicykle? Priznám sa, netuším. Zistím.

Nič nie je zadarmo

Základná cena verzie JCW Clubman All4 je 40 550 eur (s DPH). Testované auto je samozrejme vyšperkované celou sadou príplatkových prvkov, takže jeho finálna cena poskočila na 52 834 eur, čo je už celkom paľba. Len HiFi Harman Kardon v ňom stojí 815 eur, sada asistenčných systémov 611 eur, výbavový paket Chilli ďalších 2648 eur, navigácia 1224 eur, adaptívny podvozok 509 eur, zadná kamera 387 eur, atď, atď... Ešte sa tej finálnej cene čudujete? Ja ani nie. Ale vyzerá výborne, jazdí ešte lepšie a aj vďaka laku Moonwalk Grey na ulici priťahuje potrebnú pozornosť.

Zaujíma vás niečo konkrétne? Pýtajte sa v diskusii. Mňa by zasa zaujímalo, či sa vám verzia JCW Clubman All4 vizuálne páči. Odpovedzte prosím v ankete. Ďakujem.

Kľúčový údaj pre "rýchlych chalupárov" - kufor má základný objem 360 l, po sklopení zadného deleného operadla je to 1250 l.

PÁČI SA VÁM DIZAJN MINI JCW CLUBMAN ALL4?
  • Áno ( 25% )

     

  • Áno, s výhradami ( 42% )

     

  • Nie ( 33% )

     

Odpovedalo 36 ľudí