Stáva sa pravidlom, že nová generácia auta je väčšia, ako predchodca. Vo väčšine prípadov. Rozmery áut sa zväčšujú a spolu s nimi aj veľkosť kolies. Je to logické, skúste si predstaviť, ako by vyzeral súčasný hatchback na „13-tkach“. Navyše, kolesá robia auto. Ich veľkosť zásadne zmení dizajn auta. Či už negatívne, alebo pozitívne. Niektorí ľudia sú ochotní kvôli paráde obetovať komfort jazdy. Výnimkou nie sú ani automobilky, ktoré ponúkajú čím ďalej, tým väčšie kolesá. Avšak to, čo vraj plánuje Renault, tu ešte nebolo...

Zákazníci sa vraj budú z väčších a krajších kolies tešiť. Či aj tí vo východnej Európe, si už nie som celkom istý. O komfort vraj prísť nemajú. No rozmery195/55 R20 sú veľmi neobvyklé a to sa odrazí na cene pneumatík.

Už pri predstavení Scénicu nás zaujali 20-palcové kolesá ako základ. Šéfdizajnér Renaultu, Laurens van der Acker, ich chce pre všetky modely. Podľa neho vyzerajú na autách dobre a zároveň vraj dokážu zlepšiť spotrebu a komfort. Tiež si hovoríte, že sa zbláznil?! Veď hlavnými nevýhodami väčších kolies sú nižší komfort, vyššia hmotnosť a teda spotreba, väčšie nároky na zavesenie kolies a teda znova vyššia hmotnosť a robustnosť. Väčšie pneumatiky bývajú zvyčajne širšie. Majú síce lepšiu trakciu, no zároveň aj väčší valivý odpor...

V Scénicu sú štandardom pre každú verziu až 20-palcové disky a pneumatiky s veľmi netradičnými rozmermi 195/55. Niečo podobné čaká aj ostatné modely.

Francúzi sa teda rozhodli, že spomínané „dvadsiatky“ obujú do pneumatík s rozmermi 195/55, ako v prípade Scénicu. Podobnú, či dokonca rovnakú kombináciu by mali dostať aj ostatné modely značky. Acker ďalej tvrdí, že použitie takýchto kolies uľahčí prácu inžinierom. „Namiesto ladenia jednotlivých druhov podvozkov či použitia jedného univerzálneho naladenia, ktoré nie je ideálne, budú všetky autá optimalizované pre použitie veľkých kolies,“ dodal. Z toho dôvodu nemá prísť k zhoršeniu komfortu, na čom má zásluhu aj vysoký profil pneumatík. 

Rozmery 195/55 R20 sú zatiaľ veľmi neobvyklé a to sa zrejme odrazí aj na cene pneumatík. Výrobcovia pneumatík však smútiť určite nebudú. :-) Čo na tento plán Renaultu hovoríte vy?

SCÉNIC V ŽENEVE NARÁSTOL. SÉRIOVO MÁ 20-PALCOVÉ KOLESÁ!

SCÉNIC V ŽENEVE NARÁSTOL. SÉRIOVO MÁ ...

Renault Scénic patrí medzi priekopníkov kategórie malých MPV. Prvú generáciu Mégane Scénic začali predávať v r1996. ...

09. 03. 2016
KOLESÁ ROBIA AUTO. AKO ICH SPRÁVNE NABLÝSKAŤ?

KOLESÁ ROBIA AUTO. AKO ICH SPRÁVNE ...

Pekné kolesá (teda disky a pneumatiky) urobia autu vzhľadovo zásadnú zmenu. Možno najzásadnejšiu. Len pekný dizajn ...

05. 04. 2016