Seat si na tohtoročný autosalón vo Franfurte pripravil zaujímavý koncept, ktorý má podľa automobilky predznamenať príchod nových crossoverov a SUV tejto značky. Vychádza však z Leonu Cupra a mohol by byť akýmsi barometrom záujmu zákazníkov o podobný model. Že v tomto prípade nejde o nezaujímavý koncept naznačujú aj údaje ako 300 koní výkonu, pohon všetkých kolies, technika z ostrého hot hatchu Leon Cupra a mierne zdvihnutý podvozok. Nepripomína to aj vám tak trochu recept na rely auto? Teda aspoň na takú civilnú verziu? S väčšinou hot hatchov sa pravdepodobne nepôjdete vyblázniť na poľné cesty. S Leonom Cross Sport by ste však mohli.

Leon Cross Sport vychádza z hot hatchu Cupra, ponúkne 300 koní, 380 Nm, pohon všetkých kolies a o 41 mm väčšiu svetlú výšku. Nepripomína vám to recept na rely auto? Aj keď vo veľmi civilnej podobe.

Pod kapotou Leonu Cross Sport nájdeme rovnaký prepĺňaný benzínový motor 2,0 TSI ako v Leone Cupra. Tu je však vyladený na ešte vyšší výkon ako v Cupre 290. Ponúka totiž 221 kW (300 k) a 380 Nm, čo sú rovnaké parametre, ako má rovnaký motor v Golfe R. Motor je v štúdii spojený s dvojspojkovou prevodovkou DSG a pohonom oboch náprav pomocou spojky Haldex piatej generácie. To spolu s progresívnym riadením a upraveným stabilizačným systémom naznačuje, že by s Leonom Cross Sport mohla byť zábava, najmä ak by sa v prípadnej produkčnej verzii dalo ESC vypnúť úplne. Ďalší stupeň zábavy a využiteľnosti hot hatchu by mohla priniesť aj o 41 mm vyššia svetlá výška. Hoci to znamená aj vyššie ťažisko, s dobre naladeným podvozkom a širokým postojom by to nemuselo znamenať horšiu stabilitu v zákrutách, ba práve naopak, lepšiu využiteľnosť hot hatchu v reálnom svete. Že ide skutočne o hot hatch naznačujú aj dynamické parametre ako zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,9 s.

Fakt, že ide o model, ktorý by sa v prípade pozitívnych reakcii mohol dostať do výroby, naznačuje aj skutočnosť, že je postavený na Leone Cupra SC s novým body kitom, dvojfarebným lakovaním a dostupnou koncernovou technikou spomenutou vyššie. Koncept má samozrejme vo výbave prvky zo súčasných Leonov, ako predné LED svetlá, či informačno-zábavný systém s funckiou Seat FullLink pre pripojenie telefónu. To, že by sme sa časom mohli dočkať produkčnej verzie, naznačil aj Jürgen Stackmann, predseda správnej rady Seatu, keď povedal: "S Leonom Cross Sport testujeme nový nápad - výkon Leonu Cupra s možnosťami, ktoré ponúka vozidlo typu all-road."

Leon Cross Sport má byť spoločníkom aj do mestskej džungle.