Aj keď u nás „frčia“ rôzne formy tuningu, výmena motora je tá najmenej preferovaná z rôznych legislatívnych dôvodov. V USA však pri stavbe auta (samozrejme podľa rôznych pravidiel v každom štáte) môžete použiť motor priamo od automobilky, napríklad koncernu General Motors, respektíve jeho divízie Chevrolet Performance.

Toto oddelenie nedávno predstavilo motor, ktorý však nie je určený len pre pretekárske špeciály, ale legálne si ho môžete nechať namontovať v podstate do ktoréhokoľvek osobného automobilu do bežnej premávky. A čo ponúka? Zo zdvihového objemu 10 348 kubických centimetrov dosahuje 749 kW (1018 koní) pri 6600 otáčkach za minútu a neskutočných 1188 Nm pri 5600 ot./min. Nezabúdajte, že ide o atmosféricky plnený motor, žiadne turbo, ani kompresor. V8 vás pritom pustí do maximálnych 7000 ot./min.

Nielen parametre, ale aj samotné krivky sú nádherné.

Stačí aj obyčajný benzín

Chevrolet deklaruje, že tieto parametre dokonca ponúka pri spaľovaní bežného amerického benzínu, ktorý má 93 oktánov a nepotrebujete žiadne iné prísady. Motor by mal byť tiež dostatočne robustný, pri testoch technici simulovali viac ako 200 šprintov (tradičnú americkú disciplínu) na štvrť míle.

K prvým zákazníkom by mali nové Big Blocky doraziť začiatkom budúceho roka. My v Európe môžeme maximálne slintať. Mať totiž v civilnom sériovom aute pohonnú jednotku ako z nákladného auta, je americká cesta, nie naša.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Zdroj: gmauthority