Kategória SAC (Sport Activity Coupe), ktorej kraľuje BMW X6 a kam nedávno vstúpil aj Mercedes GLE Coupe, dostane už budúci rok nového kráľa. Do tejto mega úspešnej kategórie sa totiž chystá vstúpiť Bentley so svojím kupé derivátom Bentaygy. Angličania chcú totiž kuť železo za horúca a vyťažiť z iba nedávno predstaveného prvého SUV tejto značky čo najviac. Bentayga pritom už teraz ide na dračku, veď automobilka iba teraz spustila výrobu a už má predanú celú budúcoročnú produkciu. Cena pritom začína zhruba na hranici 230 000 €.

"Bude oveľa viac zameraná na výkony na ceste, ale stále bude mať štvoricu dverí a štyri sedadlá. Možno nebude mať toľko miesta na batožinu ako Bentayga, ale bude vyzerať oveľa agresívnejšie a bude o dosť rýchlejšia a dramatickejšia," povedal o chystanej novinke produktový riaditeľ Bentley, Peter Guest.

Bentayga dokáže ísť rýchlosťou 301 km/h. Dostane však ešte rýchlejší derivát s karosériou kupé.

Automobilka predstaví Bentaygu kupé už budúci rok a vo forme konceptu by sme ju mohli vidieť už na marcovom autosalóne v Ženeve. Postaví sa na vrchol potravinového reťazca medzi podobne strihnutými vozidlami. Bude totiž o kategóriu vyššie ako X6 a GLE Coupe. A to nielen v otázke luxusu, ale aj z hľadiska dynamiky. Nebudú naň stačiť ani modely BMW X6 M a Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe. Prekonáva ich totiž už súčasná Bentayga so 6,0 litrovým W12 pod kapotou, ktorá zvláda šprint na 100 km/h za neuveriteľných 4,1 s. Táto 2,5 tonová mašina sa pritom dokáže rozbehnúť až na 301 km/h. Produktový riaditeľ Bentley, Peter Guest, pritom o chystanej novinke povedal: "Bude oveľa viac zameraná na výkony na ceste, ale stále bude mať štvoricu dverí a štyri sedadlá. Možno nebude mať toľko miesta na batožinu ako Bentayga, ale bude vyzerať oveľa agresívnejšie a bude o dosť rýchlejšia a dramatickejšia." Na pohon bude zrejme slúžiť rovnaký motor W12, ktorý však pravdepodobne ponúkne viac ako 608 k a 900 Nm, ktoré dáva v Bentayge. Spolu s lepšou aerodynamikou sa tak vývojárom zrejme podarí stiahnuť niekoľko desatín z času potrebného na šprint z 0 na 100 km/h. Nereálna by však nemusela byť ani maximálna rýchlosť na úrovni 320 km/h. 

SAC verziu Bentaygy by sme mohli vidieť vo forme konceptu už v marci v Ženeve.

Bentley však nechce zaspať na vavrínoch ani v prípade Bentaygy. V nasledujúcich 12-18 mesiacoch totiž prinesie ďalšie dve motorické verzie. Jedna bude mať pod kapotou vznetový motor z produkcie koncernu VW a druhá dostane hybridný pohon, ktorý bude kombinovať benzínový motor a elektromotor. Mimochodom, prvá Bentayga zišla z výrobnej linky v piatok 27. 11. 2015 a bude pravdepodobne slúžiť kráľovnej Elizabeth II pri loveckých podujatiach.