Známy výrobca svetelnej techniky vyvinul v spolupráci so spoločnosťou Swarovski a mníchovskou automobilkou BMW jedinečný systém osvetlenia, takzvané krištáľové svetlomety. Štyri dokonale vybrúsené krištály na každej strane svetla s názvom „Iconic Glow“ sú podsvietené individuálne ovládanými diódami. Tie podporujú svetlá denného svietenia a smerovky a vytvárajú tak originálnu svetelnú stopu, ktorú využíva aj pri svetelnej šou na uvítanie či pri zamykaní. 

Made in Slovakia

V spodných partiách prednej časti elektrického BMW i7 sú pomerne nenápadne umiestnené diaľkové a stretávacie svetlá, ktoré sú vybavené technológiou Matrix LED. Krištáľové osvetlenie bolo vyvinuté v hlavnom sídle spoločnosti ZKW vo Wieselburgu, pričom sa vyrába na Slovensku, v závode v Krušovciach a samotné krištály vznikajú v susednom Rakúsku. Vývoj však nebol žiadnou malinou a inžinieri z BMW, ZKW a Swarovski mali pred sebou pomerne náročnú výzvu. 

Chceli totiž, aby výsledný produkt vyzeral ako pravý prírodný krištáľ a nie ako šperk. Navyše bol k týmto svetlám vyvinutý tiež špeciálny softvér, ktorý umožňuje vytvárať jedinečné efekty. „Okrem vývoja jedinečného dizajnu bolo pre nás veľkou výzvou stabilne upevniť veľké krištály v svetlách a hlavný dôraz sme kládli na zdokonalenie výbrusu,“ hovorí Peter Widmann, senior viceprezident a konateľ spoločnosti Swarovski Mobility. Výsledok však stojí za to. Krištály sú navyše odolné aj voči UV žiareniu, teplu, poškriabaniu či dokonca kyselinám.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Ruku k dielu priložilo tiež ZKW, ktoré vybavilo hlavné svetlá spomenutou adaptívnou technológiou Matrix LED, ako aj asistentom diaľkových svetiel, ktorý zabraňuje oslneniu. „Osobitnou výzvou pri vývoji hlavných svetiel bolo navrhnúť ich tak, aby boli čo najmenej nápadné a aby čo najviac vynikli krištáľové svetlá nad ním,“ vysvetľuje Thomas Edletzberger, vedúci projektu v spoločnosti ZKW.

Krištáľové svetlomety síce neprinášajú nejakú konkurenčnú výhodu v podobe lepších vlastností, no treba uznať, že majú akýsi osobitý charakter. Predsa len, nie hocikto môže povedať, že má krištály Swarovski integrované priamo do svetiel svojho auta.  

Zdroj: tlačová správa