Dnes zverejnené údaje českého automotoklubu ÚAMK a najväčšieho predajcu jazdených áut AAA Auto tvrdia, že v Česku sa každoročne predá vyše 270 000 áut so stočenými kilometrami. Na tomto podvode preplatia klienti ročne približne 19 miliárd českých korún, čo je asi 700 000 000 Eur. To spolu predstavuje až 45% trhu. Je to ohromne veľa, pretože trh s jazdenkami je v Česku 3x väčší ako trh s novými autami!

Celkový objem trhu s ojazdenými autami v ČR je ročne 127 miliárd Kč, čo je 3x viac než trh s novými autami. "Apelujeme na přísnější zákony, zavedení ochrany proti přetočení tachometru ze strany výrobců, evidenci stavu kilometrů při každém servisu vozu a kilometrovou databanku pro celou Evropskou unii," uvedl Petr Vomáčka z ÚAMK.


Podľa prevádzkového riaditeľa autobazáru AAA Auto Petra Vaněčka by tento dlhodobo "neriešiteľný" problém vyriešilo zavedenie celoeurópskej databázy servisnej histórie áut. Tá by zahŕňala všetky dostupné informácie o vozidle od jeho opustenia fabriky, cez servisy, STK, asistenčné služby pre poisťovne a lízingové spoločnosti. "Pokud by byl vůz 'pod dohledem' po celou dobu své životnosti, byly by podvody s kilometry omezeny na naprosto minimální míru," dodal Vaněček.

V Česku sa každoročne predá vyše 270 000 áut so stočenými kilometrami. To je až 45% trhu. Je to ohromne veľa, pretože trh s jazdenkami je v Česku 3x väčší ako trh s novými autami!

Minulý rok sa v ČR predalo vyše 600 000 ojazdených osobných áut. To je medziročne o 10% viac. Až 80% z nich je dovezených do ČR individuálne zo zahraničia. Tým stočia tachometer ešte pred prvou registráciou a kontrolou. Spoznať stočenie km je pre laika veľmi obtiažne, s odhalením týchto podvodov majú problém aj profesionálni predajcovia. Na Slovensku je situácia podobná. Odhadom až polovica jazdeniek má stočený tachometer. U nás sa takto ročne predá asi 145 000 podvodných vozidiel.

Počej prejdených km sa vo väčšom upravuje aj v Nemecku. Podľa odhadov tamojších expertov je to asi 30% predaných jazdeniek ročne. Celkovo však v tomto prípade ide o 1,8 milióna áut ročne. Kupujúci v Nemecku tak zaplatia až o 5,4 miliardy eur viac!
 

ÚAMK navyše dokladuje, že na trhu sú voľne dostupné prístroje, ktoré umožnia úpravu kilometrov. S trochou štúdia a pár pokusov sa prakticky každý dozvie, ako s prístrojmi za cca 500 € vozidlá upravovať. Dokonca existujú aplikácie pre mobily/tablety a notebooky za rádovo desiatky eur.
 

Najvyšší súd v ČR minulý rok rozhodol, že stočenie tachometra pri následnom predaji jazdeného vozidla je trestný čin podvodu, ak tým predávajúci spôsobí väčšiu škodu (v prepočte) nad 170 €.

"Věc řešíme také novelou zákona - od ledna 2016 bude pořizování obrazového záznamu z STK jedním z nástrojů, jak zabránit podvodům s technickými kontrolami, kdy oprávnění k provozu dostanou i vozidla, která na kontrolách fyzicky nebyla," uviedol pre ČTK hovorca MD Tomáš Neřold. Povinnosťou STK v ČR bude zdokumentovat výrobný štítok, tachometer, VIN a pohľad na auto spredu a zozadu.

zdroj: ČTK